مراقبت پوست

سرم ویتامین C چیست؟ تاثیر سرم ویتامین C بر پوست

سرم-ویتامین-سی-چیست؟-تاثیر-سرم-ویتامین-C-بر-روی-پوست--آرمیدخت

سرم ویتامین C چیست؟

به طور کلی سرم ها در واقع محلول هایی هستند که حالت مایع دارند. در واقع اکثر سرم ها با پایه آب تولید میشوند تا سریع تر جذب پوست یا مو شوند. البته گاهی در برخی سرم ها مخصوصا انواع چند فاز آنها که برای مو استفاده میشود، میتوان سرم هایی با پایه روغن را نیز یافت. اکنون که بصورت کلی با سرم ها آشنا شدیم، در این مقاله از آرمیدخت قصد داریم تا تمام مزیت ها و معایب سرم های ویتامین C را فارغ هرگونه برند و نام تجاری مورد بررسی قرار دهیم.

سرم ویتامین C از انواع سرم هایی است که بیشتر به منظور مراقبت از پوست مورد استفاده قرار میگیرد. گرچه گاهی نیز به دستور پزشک و با مقاصد درمانی از این سرم پوستی استفاده میشود. زود جذب بودن، خواص درمانی زیاد، در دسترس بودن و حتی قیمت مناسب این سرم باعث شده که کمتر کسی که دغدغه مراقبت از پوست خود را دارد، اسم این محصول را نشنیده باشد. در ادامه به توضیح درباره مزایای این محصول و خواص درمانی آن میپردازیم.

خرید سرم ویتامین سی از آرمیدخت

افزایش کلاژن سازی

کلاژن سازی، یکی از مسئولیت های مهم پوست میباشد. کلاژن نوعی پروتئین است که باعث بوجود آمدن حالت ارتجاعی در پوست میشود. در واقع کلاژن پروتئین جوانساز پوست است. عوامل متعدد طبیعی و غیرطبیعی زیادی روند کلاژن سازی در پوست را کند تر میکنند. بنابر این پوست چروک شده و اصطلاحا دچاری پیری پوست میشویم. عواملی نظیر بالا رفتن سن، تماس مستقیم با نور خورشید بدون محافظت، آلودگی هوا با فلزات سنگین نظیر سرب که منافذ پوست را میبندند، تغذیه نامناسب، عدم مراقبت از پوست و چندین و چند عوامل دیگر. خب در اینجاست که باید نیاز پوست خود را دریابیم. مرطوب کننده ها، راه حل موقتی هستند و میدانیم که هر چند ساعت یکبار باید آنها را تمدید کنیم. پس باید به دنبال درمانی موثر باشیم. سرم ویتامین C یک درمان موثر بر این مشکل است. این محصول با تحریک سلول های پوستی، آنها را برای کلاژن سازی آماده میکند تا شما دچار پیری زودرس پوست نشوید.

جلوگیری از افتادگی پوست

بله، درست خواندید. یکی دیگر از مهم ترین خواص این محصول، جلوگیری از افتادگی پوست میباشد. در واقع در کنار عمل کلاژن سازی، این سرم کشش سطحی پوست را نیز افزایش میدهد. بنابر این از شل شدگی و افتادگی پوست شما جلوگیری میکند. البته که نباید انتظار معجزه از سرم ویتامین C داشته باشید. شل شدگی ها و افتادگی های جزئی اما با این محصول قابل رفع هستند.

سرم-ویتامین-C-چیست؟-تاثیر-سرم-ویتامین-سی-بر-روی-پوست--آرمیدخت.

محو تیرگی پوست

از بین بردن تیرگی پوست اما، از وظایف تخصصی این محصول میباشد. در واقع، تنظیم و کاهش ملانین یا رنگدانه های پوستی و یکدست نمودن رنگ پوست از جمله انتظارات ما از این سرم است. امروزه لک های پوستی به واقع جزو آزار دهنده زندگی هر انسانی است. هزاران هزار عوامل داخلی و خارجی باعق بوجود آمدن نقاطی تیره تر از رنگ معمول پوست بر روی آن میشوند. اما راه های مقابله با لک های تیره پوست چیست؟ خب راه حل های زیادی برای این مشکل وجود دارد که یکی از بهترین آنها استفاده از سرم های ویتامین C میباشد. کاهش و تنظیم ملانین پوست شما به آسانی استفاده از یک سرم ویتامین C است!

سبکی و جذب سریع

همانطور که میدانید و گفته شد اکثر سرم ها با پایه آب تولید و روانه بازار مصرف میگردند. این مورد درباره سرم ویتامین C نیز صادق است. در واقع این ویتامین یک ویتامین محلول در آب است. بنابر این ناگذیر سرم این ویتامین نیز باید پایه آب داشته باشد. خب هر محصولی که بر پایه آب طراحی شده باشد، زود جذب است. همچنین، محصولات بر پایه آب پس از استفاده، هیچ سنگینی بر روی پوست شما باقی نخواهند گذاشت. زود جذب بودن و عدم ایجاد حس سنگینی نیز از دیگر مزایای این محصول میباشد.

نوع پوست ما و سرم ویتامین C

خب در این قسمت از مقاله به تاثیرات این سرم بر روی انواع پوست میپردازیم. شناخت انواع پوست برای داشتن یک روتین صحیح و بجا و محافظت از پوست در درجه اول قرار دارد. برای همین در اینجای مقاله به شما توصیه میکنیم که اگر نسبت به نوع پوست خود شناخت کافی را ندارید، حتما مقاله زیر از آرمیدخت را مطالعه کنید.

خب اما در ادامه بحث خودمان به این خواهیم پرداخت که چه نوع پوستی میتواند با خیال راحت از این سرم استفاده کند و چه نوع پوستی باید در مصرف آن احتیاط کند. شاید خوشحال شوید که بگوییم، سرم ویتامین C مناسب برای انواع پوست از خشک تا چرب و حساس تا معمولی و مختلط میباشد. اما هر کدام از این پوست ها باید قبل از مصرف نکاتی را رعایت کنند. شستشو و تمیز بودن پوست برای تمامی انواع آن قبل از استفاده از سرم لازم و ضروری است. پوست های خشک حتما قبل از استفاده از مرطوب کننده از این سرم استفاده کنند. چرا که جذب این محصول در پوست به صورت حداکثری رخ دهد. در این صورت است که شماهایی که پوست خشکی دارید، بصورت حداکثری از مزایای این سرم بهره مند میشوید. افراد دارای پوست چرب هم به یاد داشته باشند، شست شو کامل پوست قبل از مصرف نکته کلیدی استفاده از این سرم پوستی میباشد. اما در موارد بسیار کمی هم دیده شده که عزیزان با پوست حساس، از ایجاد قرمزی و التهاب بر روی پوستشان بعد از مصرف سرم شکایت داشته اند. اصلا نگران این موضوع نباشید، چرا که این اتفاق به ندرت پیش میاید. پس برای اطمینان از عدم ایجاد حساسیت پوستی به آسانی قبل از مصرف تست حساسیت زایی را انجام دهید.

حتما بخوانید:

12 نکته طلایی مراقبت از پوست خشک!

سرم ویتامین C یک ضدالتهاب است

از دیگر مزیت های سرم، باید به خاصیت ضدالتهاب آن اشاره کنیم. قطعا برای شما هم پیش آمده است که پس از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب در مدت زمان طولانی، دچار آفتاب سوختگی شوید. بنابر این حتما با کرم های افترسان یا بعد از آفتاب آشنا هستید. در ترکیب بیشتر این کرم ها از ویتامین C استفاده شده است. چرا که این ویتامین، خاصیت ضدالتهابی قوی دارد. قرمزی پوست شما را به تدریج محو کرده و سوزش یا خارش پوست را نیز التیام میبخشد.

روشن کردن اطراف چشم

چنانچه که قبلا هم گفتیم، کاهش رنگدانه های پوستی از اصلی ترین انتظارات ما از سرم های ویتامین C هست. ولی قبل تر به یه نکته دیگر هم اشاره کردیم، که این سرم مناسب برای همه نوع پوست از جمله پوست های حساس میباشد. خب با  جمع بندی این دو گزینه میتوانیم به یک موضوع برسیم. پوست اطراف چشم، نازک و بسیار حساس است. از طرفی، همین نازک بودن باعث میشود که این پوست به آسانی شادابی و طراوت خودش را از دست داده و رنگش به سمت و سوی تیرگی برود. خب با توجه به هرآنچه که قبل تر در همین پاراگراف گفتیم، سرم ویتامین C یک رفع کننده تیرگی عالی برای تاحیه دور چشم است.

سرم ویتایمن C و تاثیر آن بر روی پوست----- آرمیدخت

جمع بندی مزایای سرم ویتامین C

خب تا اینجای کار مزیت های فراوانی برای این محصول شمردیم. تمامی این مزیت ها و خواص درمانی هم بصورت تجربی و هم بصورت علمی ثابت شده اند. از روشن سازی و جوان سازی پوست گرفته تا کلاژن سازی و خاصیت ضد التهاب. اما چندین و چند فاکتور حتما باید در راستا مصرف این سرم رعایت شوند تا نتیجه مطلوب حاصل شود. اول از همه استفاده از آن هنگامی که پوست عاری از هرگونه پوشش دهنده و کرمی باشد. حتی کرم های مرطوب کننده. چرا که باید منافذ پوست در باز ترین حالت ممکن باشند تا جذب بصورت کامل صورت گیرد. سرم ویتامین C به خودی خود از سرعت جذب بالایی برخوردار است.

اما برای بهره گیری از تمامی مزایا نباید حتی از یک قطره کوچک آن هم بگذریم. برای همین بهترین زمان برای استفاده از آن، بعد از شستشو کامل پوست صورت است. نکته مهم دوم هم تداوم در استفاده از آن میباشد. نباید این فکر را بکنیم که تنها با یک دوره کوتاه استفاده از این سرم، شاهد معجزه خواهیم بود. خیر. راز بهره بردن از خواص این سرم در تداوم استفاده از آن است. گاهی مشاهده شده است که برخی از افراد، پس از استفاده از آن در یک مدت کوتاه و با مشاهده نکردن خواص تاثیر گذار سرم، آن را رها کرده و به سراعپغ راهکار های دیگری رفته اند. البته نمیگوییم که استفاده از سایر روش ها و راهکار ها خوشایند نیست. بلکه استفاده از انواع روش های مکمل در داشتن پوستی شاداب و زیبا شما را کمک خواهد کرد. اما عدم ثبات در روش های روتین مراقبت از پوست و تغییر سبک های مکرر، نهایتا باعث خواهد شد که نه تنها شما به نتیجه مطلوب نرسید، بلکه لحظه به لحظه از داشتن پوستی شاداب نیز فاصله بگیرید.

حتما بخوانید:

روتین روزانه مراقبت از پوست

معایب سرم ویتامین C

میتوان گفت تا به امروز هیچ ضرری برای ازدیاد ویتامین C و انباشته شدن آن در بدن انسان گزارش نشده است. این موضوع شامل مصرف این ویتامین به هر صورتی اعم از جذب از طریق گوارش، پوست و یا مصرف بصورت ویال های آمپول میشود. چرا که این ویتامین در واقع محلول در آب است و موارد بیش از نیاز بدن، در صورت مصرف به آسانی قابل دفع هستند. این از اصلی ترین ماده تولید کننده این سرم. اما برسیم به سایر مواد تشکیل دهنده. خب، فرمولاسیون شرکت های تولید کننده با یکدیگر متفاوت است. اما چیزی که در غالب محصولات قابل مشاده است، فرمولاسیون ملایم این محصولات است. بنابر همین دلیل، مصرف این سرم بصورت روزانه نه تنها مانعی ندارد، بلکه توصیه نیز میشود.

سخن آخر

خب در این مقاله از سری مقاله های آرمیدخت، باهم بطور مفصل از سرم های ویتامین C صحبت کردیم، دیدیم که این سرم مناسب برای انواع پوست صورت است. پوست صورت و حتی زیر چشمان را روشن میکند. از شل شدگی و افتادگی های جزئی جلوگیری میکند. کلاژن سازی را تسریع کرده و مانع از پیری زودرس میشود. برای کاهش انواع التهاب مثل آفتاب سوختگی بسیار موثر عمل میکند. همچنین خواندیم که سرم ویتامین C هیچ اثر سوئی برای سلامت پوستی شما نخواهد گذاشت. الان نوبت شما همراهان همیشگی آرمیدخت رسیده تا با نظرات خود به ما بگویید که آیا تا بحال از این سرم ها استفاده کرده اید یا خیر؟ اگر استفاده کرده اید از چه برند هایی استفاده کرده اید، و آیا از برند استفاده شده رضایت کامل را داشته اید؟ همچنین هرگونه پرسشی که در خلل مطالعه مقاله با آن مواجه شدید از ما بپرسید، تا به واسطه پزشکان متخصص پوست پاسخ مناسب را به شما بدهیم.

مقاله های پر بازدید آرمی مگ:

شامپو ضد زردی ( شامپو بنفش ) چیست؟

بررسی کامل 20 علت ریزش ابرو + روش های درمان

چگونه رنگ موی مناسب رنگ پوست و فرم صورت خود را انتخاب کنیم؟👩‍🦰

فرق پرایمر و کانسیلر در چیست؟🤔 (+کاربرد، مزایا و معایب)

14 نکته طلایی مراقبت از پوست چرب که باید بدانید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *