بهداشت و مراقبت مو

ویتامینه مو چیست؟(فواید و نحوه انجام ویتامینه مو)

ویتامینه-مو-چیست--آرمیدخت

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

موها نیز همانند دیگر اعضای بدن ممکن است دچار بیماری و ضعف شده و نیاز به درمان، مراقبت و تغذیه مناسب پیدا کنند. زمانی که موهای شما بطور مداوم در معرض آفتاب یا هوای نامناسب قرار می گیرند و یا در اثر رنگ، دکلره، و قرار گرفتن در معرض حرارت اتو و سشوار دچار شکنندگی، موخوره، شوره و ریزش می شوند، در واقع به شما این پیام را می دهند که نیاز به درمان و احیا شدن دارند. در مقابل راه های مختلفی امروزه جهت مراقبت مو و برخوردار کردن آن از مواد مغذی معرفی شده که شاید بتوان گفت یکی از تاثیرگذارترینِ این روش ها ویتامین تراپی یا ویتامینه مو می باشد. دراین مقاله از آرمیدخت با ویتامینه مو، مراحل و روش انجام ویتامینه مو و نحوه ویتامینه مو در منزل آشنا خواهید شد.

ویتامینه مو چیست؟

در این روش تمام ویتامین های لازم جهت تغزیه مو از جمله ویتامین B و A تامین شده و به رشد مو و جلوگیری از ریزش آن کمک می کند. موهای انسان در حالت عادی این ویتامین هارا از طریق تغذیه از رگ های موجود در زیر پوست سر به دست می آورند ولی زمانی که در اثر تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین در بدن نتوانند این ویتامین ها را تامین کنند باعث کاهش کیفیت مو شده و نیاز به درمان پیدا می کنند. بنابراین ویتامینه مو مانند یک درمان مناسب برای موهای آسیب دیده عمل می کند و روشی است برای جبران این کمبود ویتامین در مو می باشد.

حتما بخوانید:

بوتاکس مو چیست؟(فواید و عوارض انجام بوتاکس مو)

نحوه انجام ویتامینه مو

برای انجام ویتامینه مو بهتر است به سالن های زیبایی یا مراکز سلامتی پوست و موی مورد اطمینان مراجعه کرده و این کار را به دست کارشناسان خود بسپارید زیرا که  نحوه انجام این درمان و مواد استفاده شده و رعایت نکات ریز در حاصل شدن نتیجه رضایت بخش می تواند بسیار موثر باشد. با این حال خالی از لطف نیست که با مراحل انجام ویتامینه و نکاتی که در حین انجام آن باید مورد توجه قرار گیرد آشنا شوید.

1. در ابتدا باید موهای شما یه طور کامل شستشو داده شود تا هرگونه آلودگی یا چربی موجود در موها تمیز شوند و آماده درمان و جذب مواد لازم از جمله ویتامین ها و مواد معدنی شوند.

2. در این مرحله رطوبت مو ها باید با یک حوله تمیز گرفته شده و سپس با یک سشوار مو ها کاملا خشک شوند. گفته می شود ماندن حدود ده تا بیست درصد از رطوبت در مو مفید است زیرا که مواد ویتامین تراپی خاصیت محلول در آب دارند و به این شکل بهتر جذب موهای شما می شوند. همچنین، توصیه می شود مو ها پس از خشک شدن شانه شده و توسط یک اتو صاف شوند تا اولا هیچگونه گرهی در مو ها باقی نماند و ثانیا تقسیم بندی مو راحت تر شده و بهتر بتوانید از پخش شدن مواد در تمام مو اطمینان حاصل کنید.

3. در این مرحله موهای شما باید به چندین قسمت تقسیم شوند تا بتوانید مطمئن شوید که مواد استفاده شده در تمام موهای شما پخش شده و هیچ قسمتی فراموش نشده است. این تقسیم بندی توسط گیره انجام شده و متناسب با حجم مو های شما ممکن است به بخش های بیشتری تقسیم شود.

ویتامنیه-مو---مراحل-انجام-ویتامینه-مو--آرمیدخت

4. مهم ترین مرحله ویتامینه مو این مرحله می باشد زیرا که در این بخش تمام مواد ویتامینه از جمله سرم های تقویتی و محلول های دوفاز باید روی مو ها اعمال شوند و از ریشه تا ساقه کامل پخش شده و ماساژ داده شوند. دقت کنید که مواد نباید مستقیما روی ریشه مو اعمال شوند بلکه توصیه می شود حداقل حدود 3 سانتیمتر با ریشه فاصله داشته باشند. بسیار مهم است که مواد استفاده شده کاملا در تمام بخش های مو اعمال شده و هیچ لایه ای بدون مواد باقی نماند.

5. در این مرحله هر لایه از موهایتان که تقسیم کرده و مواد مورد نیاز را به آن اعمال کرده اید باید داخل یک فویل پیچیده شده و به مدت حدودا 30 تا 60 دقیقه داخل فویل بماند. این مدت زمان ممکن است بسته به دستورالعمل های ذکر شده روی بسته بندی مواد متغیر باشد. اگر میخواهید از جاری شدن مواد ویتامینه روی گردن جلوگیری کنید می توانید موهایتان را در یک کلاه رنگ یا نایلون بپیچید.

6. در این مرحله پس از گذشت مدت زمان لازم موها آماده آبکشی هستند تا از مواد تمیز شده و آماده خشک کردن شوند. با این حال این مسئله نیز ممکن است بسته به دستورالعمل نوشته شده روی مواد مورد استفاده شده متغیر باشد. یعنی ممکن است مواد اعمال شده روی موهای شما هیچ نیازی به آبکشی نداشته باشد که برای فهمیدن آن حتما باید روی بسته را با دقت مطالعه کرده باشید.

7. حالا که موهایتان را آبکشی کردید نوبت خشک کردن است. موهایتان باید با یک سشوار کاملا خشک کرده و درصورت نیاز می توانید با یک اتو کاملا صاف کنید تا به جذب بهتر مواد ویتامینه در درون ساختار مو کمک کنید و حس احیا شدگی، شادابی و درخشندگی را در موهایتان لمس کنید.

حتما بخوانید:

آموزش کامل روتین مراقبت از مو سر

فواید و مزایای ویتامینه مو

موها عضو شکننده و حساسی از بدن هستند و از آنجایی که تاثیر بسیاری در ظاهر و زیبایی ما می گذارند مراقبت و حفظ سلامت آن ها بسیار مهم است. آسیب هایی که مو ممکن است دچار آن ها شود از جمله ریزش و نازکتر شدن، مو خوره، شوره، خشکی و وز شدن و چربی نا متعارف نیاز به درمان و اصلاح دارد. از آن جایی که یکی از مهم ترین منابع تغذیه مو ویتامین های موجود در خون می باشند ویتامینه مو یک راه بسیار موثر در احیای مو ها بشمار می رود. فواید این درمان را می توان به این شکل زیر خلاصه کرد: در ویتامین تراپی مو ها ترمیم می شوند، نرم تر و درخشنده تر می شوند، در برابر آسیب های ناشی از عوامل خارجی قوی تر و مقاوم تر می شوند، جلوی ریزش مو را می گیرد و بافت موها را در جهت پر پشت تر شدن تقویت می کند. تمام این فواید ناشی از تغذیه مو از ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز آن است که با نفوذ به کوتیکول مو سبب تقویت ساختار مو شده و آسیب پذیری مو را کاهش می دهند.

خرید سرم موی تقویت کننده از آرمیدخت

ویتامینه مو در منزل

از آنجایی که ویتامینه مو در سالن های زیبایی هزینه بالایی داشته و نیازمند مراجعه مرتب به این مراکز است ممکن است افراد زیادی از انجام آن صرفنظر کنند. با این حال خوب است بدانید که ویتامینه مو در منزل نیز با هزینه بسیار کمتری قابل انجام است. برای انجام این کار شما صرفا نیاز به مواد خوراکی دارید که سرشار مواد معدنی و ویتامین های مفید و مورد نیاز مو می باشند. ماسک های بسیار زیاد و متنوعی را می توانید با استفاده از میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ، روغن زیتون و دیگر مواد خوراکی مختلف درست کنید و روی موهای خود بعنوان ویتامینه اعمال کنید که در زیر به چند نمونه از آن ها و نحوه تهیه شان اشاره خواهیم کرد:

1.ماسک مو با نارگیل و روغن زیتون

برای تهیه این ماسک باید مایع درون نارگیل را که به آن شیر نارگیل نیز می گویند با مقداری روغن زیتون کاملا مخلوط کنید. سپس باید مایع بدست آمده را روی موهای خود اعمال کرده و کاملا ماساژ دهید تا در همه جای موهایتان پخش شود و پس از گذشت حدود 30 دقیقه میتوانید موهای خود را بشویید. با این کار شما باعث نفوذ کامل ویتامین های موجود در این مخلوط در کوتیکول مو می شوید و در صورت اعمال مداوم آن می توانید شاهد نتایج شگفت انگیز آن روی موهای خود شوید. این ماسک بخصوص مناسب موهای خشک و آسیب دیده ای است که در اثر رنگ و دکلره بیش از اندازه نیاز به ترمیم پیدا کرده اند.

ویتامنیه-مو---ماسک-مو-نارگیل-و-روغن-زیتون--آرمیدخت

2.ماسک مو با تخم مرغ

تخم مرغ منبعی است سرشار از پروتئین و ویتامین های مختلف که میتوان از آن ماسک های متنوعی هم برای پوست صورت و هم برای موها تهیه کرد. بعنوان مثال مخلوط تخم مرغ با ماست می تواند یک ماسک موی مناسب برای موهای خشک و آسیب دیده باشد. همچنین مخلوظ تخم مرغ با مقداری شیر و عسل نیز می تواند تاثیر به سزایی در تقویت موهای شکننده داشته باشد. از آن جایی که اکثر این مخلوط ها حالت مایع داشته و ممکن است سرازیر شوند بهتر است برای جلوگیری از این مسئله پس از مالیدن ماسک روی سر، از یک کلاه رنگ یا کیسه فریزر برای پوشش دادن سر و موهای خود استفاده کنید و پس از گذشت حدود 30 دقیقه موهای خود را تمیز شستشو دهید.

3.ماسک مو با موز

موز میوه ای است سرشار از ویتامین و پتاسیم و منبعی غنی جهت ویتامین رسانی به موهایتان. برای تهیه ماسک مو با موز می توانید یک یا دو عدد موز را بسته با اندازه آن ها و حجم موهایتان انتخاب کرده و پس از مخلوط کردن با چند قطره روغن زیتون و روغن نارگیل و مقداری عسل  آن ها را خوب درون هم حل کنید. سپس این مخلوط را روی موهای خود مالیده و اجازه دهید حدود 7 تا 8 دقیقه روی موهایتان بمانند و سپس شستشو دهید. یک روش دیگر برای تهیه ماسک مو با موز ترکیب موز با روغن بادام است. پس از مخلوط این دو می توانید آن را حدود یک ساعت روی موهای خود نگه داشته و در نهایت بطور کامل شستشو دهید. نتیجه چنین ماسک مویی تنها پس از تکرار مداوم آن قابل مشاهده خواهد بود.

4.ویتامینه مو با آلوئه ورا

آلوئه ورا نیز گیاه دیگری است که سرشار از مواد معدنی مفید هم برای پوست و هم برای مو می باشد. برای تهیه ماسک مو با این محصول می توانید ژل آلوئه ورا را با مقداری عسل و آب گوجه فرنگی مخلوط کنید و پس از اعمال به ساقه موهای خود حدود نیم ساعت آن را روی مو های خود استراحت داده و سپس بشویید. روش دیگر تهیه ماسک مو با ژل آلوئه ورا، مخلوط آن با مقداری آب لیمو و روغن درخت چای می باشد. این مخلوط به ویژه مناسب موهای چرب بوده و با ترکیبات مغذی و ویتامین ها و اسید آمینه های موجود در آن یک مخلوط معجزه آسا جهتِ تقویت و نرمی و درخشندگی موهای شما عمل می کند.

خرید ماسک مو تقویت کننده موی سر از آرمیدخت

سخن آخر

موهای شما نیاز به تغذیه از ویتامین هایی دارند که در خون شما در جریان است. با این حال گاهی به دلایل متعدد این ویتامین ها به موهای شما نرسیده و این مسئله باعث ضعف و شکنندگی موهای شما می شود. برای درمان چنین آسیب هایی ویتامینه مو یا ویتامین تراپی وارد عرصه شده و بعنوان روشی بسیار موثر در ترمیم و احیای موهای شما عمل می کند. مواد استفاده شده در ویتامین تراپی سرشار از ویتامین های A، B، C، روی، آهن و زینک می باشد و تمام مواد مغذی مورد نیاز را که موهای شما از کمبود آن رنج می برند تامین می کنند. با این حال، این روش زمان بر و پر هزینه می باشد و شما می توانید ماسک های خانگی معرفی شده در این مقاله را جهت جایگزینی با این روش پر هزینه استفاده کنید. دقت کنید که موهای شما نیاز مثل سایر اعضای بدن نیاز به مراقبت و تغذیه مناسب دارند و نباید از آن ها غافل شوید!

مقاله های محبوب سایت:

تفاوت ماسک مو و سرم مو🤔

انواع لنز چشم، کاربرد و نحوه استفاده از آن

فرق پرایمر و کانسیلر در چیست؟🤔 (+کاربرد، مزایا و معایب)

راهنمای خرید کرم پودر بر اساس نوع و رنگ پوست

فرق بین پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و اوفرش🧐

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *