مراقبت پوست

انواع کرم ضد آفتاب (+راهنمای خرید)🎁

انواع کرم ضد آفتاب-آنلاین شاپ آرمیدخت

مقدمه:

امروزه همه افراد از مضرات اشعه خورشید کاملا آگاه می باشند و می دانند که خورشید دارای دو نوع اشعه مضر به نام های UVA, UVB می باشد که عامل اصلی سرطان پوست و پیری زودرس پوست است. بر اساس همین موارد، اهمیت استفاده از کرم های ضد آفتاب و رعایت نکات مهم در خرید ضد آفتاب کاملا مشخص می شود. ما به عنوان تیم تولید محتوای آرمیدخت در این مقاله سعی داریم شما را با انواع ضد آفتاب های موجود در بازار آشنا کرده و معایب و مزایایشان را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

اگر از جمله افرادی هستید که به سلامت خود اهمیت میدهید، باید بدانید که پوست اولین سپر محافظتی ما در برابر نفوذ انواع میکروب هاست. برای سلامتی پوست باید مواردی را رعایت کرد که یکی از آنها محافظت از آن در برابر اشعه های خطرناک خورشید است. خیلی از افراد نمی دانند که اشعه های مضر خورشید چه در محیط باز و چه در محیط بسته می توانند به پوست آسیب برسانند. پس بهترین راه حفاظت از پوست استفاده از کرم های ضد آفتاب است. یک ضد آفتاب خوب می تواند علاوه بر محافظت از پوست در برابر اشعه های ماوراء بنفش خورشید، با تامین رطوبت مورد نیاز پوست شادابی و لطافت آن را نیز تامین کند.

انواع کرم ضد آفتاب:

1. ضد آفتاب های گیاهی

امروزه شرکت هایی وجود دارند که انواع ضد آفتاب گیاهی و ارگانیک را تولید می کنند. این گونه ضد آفتاب ها به علت نداشتن پارابن، خاصیت آب رسانی خوب، شاداب نگه داشتن پوست و طبیعی بودن طرفداران زیادی دارند.

2. ضد آفتاب شیمیایی یا کمیکال

این نوع از ضد آفتاب ها که به نام کمیکال یا شیمیایی شناخته می شوند یک نوع کرم ضد آفتاب هستند که ترکیبات شیمیایی مختلفی در آن ها بکار رفته است. مواد شیمیایی که در بیشتر آن ها استفاده شده شامل موارد زیر است:1. اکسی بنزن 2. اکتینوکسات 3. اکتیسالات 4. آووبنزون

این نوع ضد آفتاب ها به دو روش انحراف اشعه مضر خورشید وهمچنین تبدیل اشعه فرا بنفش آن به گرما و غیر فعال کردن آن باعث محافظت از پوست در برابر نور خورشید می شوند. این کرم ها به دلیل داشتن مواد شیمیایی برای افرادی که پوست حساسی دارند مناسب نیستند و باعث ایجاد حساسیت بر روی پوست می شوند.

3. ضدآفتاب فیزیکی یا مینرال

ضدآفتاب فیزیکی که با نام مینرال نیز شناخته می شوند یک نوع از ضدآفتاب ها هستند که در ترکیبات شان از دو نوع ماده به نام های دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی استفاده شده است. این نوع از ضد آفتاب ها به دلیل وجود این دو ماده در ترکیبات شان باعث انحراف اشعه مضر خورشید از روی پوست می شوند و بسیار کم عارضه تر از نوع شیمیایی یا کمیکال هستند.

تنها نکته منفی این نوع از کرم های ضد آفتاب که باعث شده است افراد کمی از آن ها استقبال کنند، این است که: این کرم ها بعد از استفاده، یک لایه سفید بر روی پوست ایجاد میکنند. این لایه سفید روی پوست های تیره خیلی بیشتر به چشم می خورد. به همین دلیل این نوع ضد افتاب ها از محبوبیت کمتری بر خوردارند.

4. ضد آفتاب رنگی

اساسا ضد آفتاب ها در ابتدا به رنگ سفید در بازار موجود بودند ولی امروزه شرکت های تولید کننده ضد آفتاب، کرم هایی تولید کرده اند که در ترکیبات شان رنگدانه هایی افزوده اند. این نوع از ضد آفتاب ها برای افرادی مناسب است که دوست ندارند بعد از استفاده از کرم های ضد آفتاب پوست شان سفید شود. این نوع از کرم های ضد آفتاب علاوه بر اینکه جلوی نور خورشید از پوست محافظت می کند به دلیل داشتن رنگدانه مانند کرم پودر ها جلوه خوبی به پوست میدهند.

خرید کرم ضدآفتاب از آرمیدخت

راهنمای خرید بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب و پوست خشک

انواع ضد آفتاب- آنلاین شاپ آرمیدخت1

ضد آفتاب ها بر حسب میزان چربی ای که در ترکیبات آن ها وجود دارد به دو نوع: مخصوص پوست چرب، پوست خشک، پوست حساس، پوست مختلط، و پوست معمولی تقسیم بندی می شوند.

زمانی که به دنبال خرید ضد آفتاب هستید، باید به نوع پوست خود توجه کنید تا مناسب ترین ضد آفتاب را انتخاب کنید. افرادی که دارای پوست چرب هستند، پس از استفاده از کرم هایی که دارای چربی هستند دچار جوش صورت می شوند. به همین دلیل برای این نوع از مصرف کننده گان، کرم های ضد آفتاب بدون چربی یا به اصطلاح Oil Free(اویل فری) در بازار موجود است. این نوع کرم ها هیچگونه جوش یا عارضه ای روی پوست ایجاد نمی کنند. بنابراین برای افرادی که دارای پوست چرب هستند استفاده از این کرم ها توصیه میشود.

افرادی نیز هستند که بالعکس دارای پوست خشک می باشند. توصیه می شود این افراد از کرم های ضد آفتابی استفاده کنند که دارای چربی می باشند. این نوع از کرم ها علاوه بر ضد افتاب بودن چربی، رطوبت و لطافت پوست را نیز تامین می کنند.

بخوانید:

روتین روزانه مراقبت از پوست

SPF چیست؟

وقتی صحبت از کرم ضد آفتاب می شود اولین چیزی که به ذهن می رسد مقدار  SPF آن است. ضد آفتاب ها بر اساس SPFی که دارند دسته بندی می شوند. اکنون در بازار ضد آفتاب های مختلفی با میزان SPF مختلف وجود دارد و این امر باعث طرح این سوال در ذهن افراد می شود که میزانSPF  مناسب چقدر است؟

برحسب شرایط آب و هوایی و میزان اشعه خورشید در منطقه باید از ضد آفتاب با SPF مناسب همان منطقه استفاده کرد. ولی در کل به نظر متخصصان بهتر است از ضد آفتاب هایی با SPF 15 به بالا استفاده کرد.برخی از افراد فکر می کنند که هر چه SPF یک کرم ضد آفتاب بالاتر باشد میزان محافظت آن از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید بیشتر است در صورتی که این گونه نیست. طی تحقیقاتی که پژوهشگران انجام دادند متوجه شدند که ضد آفتاب با SPF 30 فقط 97 درصد می تواند جلوی اشعه های مضر خورشید را بگیرد و کرمی با SPF 50 نیز فقط 98 درصد از پوست محافظت می کند، که برخلاف دوبرابر بودن در مقدار SPF فقط 1 درصد تفاوت در قدرت محافظتی شان مشاهده می شود.

در نور خورشید اشعه ماوراء بنفش وجود دارد که به دو نوع A و B دسته بندی می شوند.

نوع A آن به اشعه پیر کننده معروف است. میزان نفوذ این اشعه بسیار بالاست و به پوست نفوذ کرده و باعث پیری پوست می شود. این اشعه نه در محیط باز بلکه از پشت شیشه و در محیط بسته نیز قدرت نفوذ به پوست را دارد. همچنین این اشعه چه هوا آفتابی باشد یا ابری و یا تغییر ارتفاع و تغییر فصل به وجود بیاید، در میزان نفوذ آن هیچ فرقی ندارد. در هر صورت باعث تخریب و آسیب رساندن به پوست می شود و از آنجایی که پوست اطراف چشم و لب دارای چربی کمتری است به سرعت باعث ایجاد چروک در آن مناطق صورت می شود.

نوع  Bاین اشعه فرابنفش نیز کمتر در پوست نفوذ می کند ولی اگر با پوست در تماس باشد آن هم در طولانی مدت برلایه رویی پوست که اپیدرم نام دارد اثر گذاشته و باعث آفتاب سوختگی می شود. این نوع B اشعه خورشید است که باعث برنزه شدن پوست می شود. این اشعه فقط به صورت مستقیم بر روی پوست اثر می گذارد و از پشت شیشه و یا در محیط بسته و هوای ابری نمی تواند نفوذ کند. این اشعه در فصل تابستان و ساعات میانی روز شدید تر است. پس بهتر است در این زمان ها از ضد آفتاب بیشتری استفاده شود. این اشعه B است که با نفوذ در پوست و ایجاد تغییرات درغشای پوست  باعث ایجاد سرطان های پوستی می شود.

رابطه بین میزان SPF کرم های ضد آفتاب و اشعه UVB خورشید از قرار زیر است:

 • ضد آفتاب دارای 15SPF   تا 93 درصد از اشعه های مضر خورشید را دفع می کند.
 • ضد آفتاب دارای 30SPF   تا 97 درصد از اشعه های مضر خورشید را دفع می کند.
 • ضد آفتاب دارای 50SPF   تا 98 درصد از اشعه های مضر خورشید را دفع می کند.

پس با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد متوجه می شوید که ضد آفتاب با  SPF 15 با ضد آفتاب با  SPF 30 فقط 4 درصد تفاوت دارند.

در کل اکثر پزشکان و متخصصان پوست ضد آفتاب با SPF 30 را به مصرف کنندگان توصیه می کنند. زیرا این مقدار SPF مقداراستاندارد و قابل استفاده روزانه است.

حال این سوال پیش می آید که پس ضد آفتاب های با SPF بالا به چه درد می خورند و چرا تولید می شوند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این نوع از کرم های ضد آفتاب برای افرادی مناسب است که دارای پوست روشن هستند و یا مشکل پوستی دارند و با تجویز پزشک مورد استفاده قرار می گیرند.

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب چیست؟

– کرم ضد آفتاب را در حدی بر روی پوست بمالید که تمام پوست شما به آن آغشته شود و تمام سطح پوست را پوشش دهد. برای این کار مقدار مناسبی از کرم را روی پیشانی، بینی، گونه ها، چانه و گردن و کمی نیز زیر چشم خود با فاصله از چشم بمالید.

– این نکته را بخاطر داشته باشید که کرم ضد آفتاب باید حداقل یک ربع تا نیم ساعت قبل از خروج تان از منزل استفاده شود و تنها یک بار در طی روز استفاده کردن از کرم صحیح نیست و باید هر دو ساعت یکبار تمدید شود. زیرا بعد دو ساعت کرم های ضد آفتاب خاصیت محافظت کنندگی شان را از دست می دهند. برای تمدید کرم هم نیازی به شستشوی پوست نیست و می توانید دوباره کرم را بر روی پوست تمدید کنید.

– باید دقت داشته باشید که کرم ضد افتاب فقط برای بیرون رفتن در زیر آفتاب نیست. در منزل و حتی در هوای ابری نیز اشعه های مضر خورشید بر روی پوست اثرات منفی دارند. حتی نور زرد مهتابی در طی شب نیز برای پوست مضر است، پس مصرف روزانه ضد آفتاب برای سلامت پوست ضروری است.

– فکر نکنید که چون ضد آفتاب مصرف می کنید پس با خیال راحت می توانید خود را در معرض اشعه خورشید قرار دهید. توصیه می شود که در ساعات میانی ظهر مابین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر و البته در ایام فصل تابستان حتی تا ساعت 7-6 عصر که شدت نور خورشید بیشتر است، در فضای باز نباشید و اگر مجبور به این کار هستید از کلاه لبه دار و لباس مناسب برای پوشش خود استفاده کنید.

– برای کودکان خود نیز از کرم ضد آفتاب مخصوص کودکان استفاده کنید البته این کرم ها برای نوزادان زیر شش ماه مجاز نیست. البته پزشکان تاکید فراوانی بر این امر دارند که چون پوست کودکان بسیار حساس و لطیف است، باید از کرم های مخصوص خودشان استفاده شود تا دچار حساسیت های پوستی نشوند.

 

چند بار در روز از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

انواع ضد آفتاب- آنلاین شاپ آرمیدخت

این که یک ضد آفتاب چه مدت بر روی پوست اثر محافظتی اش را حفظ می کند بستگی به ترکیبات آن دارد. ولی در کل همیشه پزشکان و متخصصان تاکید بر تمدید دوساعت یکبار این کرم ها را دارند. زیرا این کرم ها بعد از این مدت اثر مثبت شان را از دست می دهند.

 

چطور ضد آفتاب را از روی پوست خود پاک کنیم؟

کرم های ضد آفتاب نیز جزء لوازم آرایشی و بهداشتی و مراقبتی هستند که نباید از مصرف آن ها غافل شد. با وجود اینکه این کرم ها اثر مثبتی برای سلامتی پوست ما دارند، نباید زمان طولانی بر روی پوست قرار گیرند. بلکه باید آن ها را نیز از روی پوست پاک کرد .زیرا مانند سایر کرم ها گرد و غبار را بر روی پوست جذب کرده و باعث بسته شدن منافذ باز پوستی می شوند که این امر به مرور زمان باعث ایجاد جوش های زیر پوستی و سر سیاه بر روی پوست می شوند.

برای شستن این کرم ها باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا صورت خود را با پاک کننده آرایشی پاک کنید.
 • سپس با یک شوینده صورت مناسب پوست تان را بطور کامل شستشو دهید و با یک حوله نرم و لطیف آن را خشک کنید.
 • در آخر کار از یک آبرسان یا مرطوب کننده بر روی پوست تان استفاده کنید.
نتیجه گیری:

در این مقاله با انواع ضد آفتاب موجود در بازار آشنا شدیم. باهم یاد گرفتیم که هر فردی باید کرم ضد آفتاب مخصوص پوست خود را انتخاب و استفاده کند. همچنین در مورد میزان SPF و اهمیت آن ها در انتخاب ضد آفتاب بحث شد. نحوه تمدید ضد آفتاب و پاک کردن آن از صورت در پایان روز را نیز آموختیم. حالا نوبت شماست. در قسمت نظر ها بهمون بگید نوع پوستتون چی هست و بهترین ضد آفتابی که ازش راضی بودید چی بوده؟

بخوانید:

10 ماسک صورت خانگی برای درمان جوش صورت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

2 دیدگاه در “انواع کرم ضد آفتاب (+راهنمای خرید)🎁

 1. آتنا گفت:

  ضد آفتاب نیولین رو تو تخفیف ریل آف آرمیدخت خریدم رنگ بژ روشن رو. خیلی عالیه. ارزش خرید رو داره به نظر من. البته حتما حتما قبل از خرید هر لوازم آرایشی نوع پوستتون رو بشناسید تا بهترین نتیجه رو بگیرید ازش.

  1. آرمیدخت گفت:

   بله محصولات نیولین از کیفیت ساخت خوبی برخوردارن. برای شناختن نوع پوست با آرمیدخت همراه باشید که بزودی با شناخت انواع پوست و تمام جزئیاتش شما رو آشنا میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *