بهداشت و مراقبت مو

12 دلیل موخوره چیست؟ (+روش های درمان موخوره)

12 دلیل موخوره چیست؟ (+روش های درمان موخوره)1-آرمیدخت

مقدمه:

هر خانمی حداقل برای یک دوره از زندگیش هم که شده باشد، با مشکل موخوره در موهای خود دست و پنجه نرم کرده است. این مشکل بیشتر در افراد با موهای بلند دیده می شود و معمولا محل ایجاد موخوره نوک و انتهای موها می باشند. ممکن است موخوره در کوتاه مدت آسیب جدی بر موها وارد نکند و تنها قسمتی از موها دچار موخوره شوند ولی در طولانی مدت و در صورت عدم درمان مشکلات جدی و جبران نا پذیر برای سلامت و زیبایی موهای فرد ایجاد خواهد کرد. ممکن است موخوره به دلایل مختلفی به وجود بیاید اما اصلی ترین دلیل بروز موخوره عدم مراقبت از مو ها به روش صحیح می باشد. مو های ما نیز مانند سایر اعضای بدنمان مانند پوست نیاز به رسیدگی و مراقبت دارند. البته مراقبت از نوع درست آن! برای آشنایی با موخوره، انواع موخوره، و راهکارهای درمان موخوره در این مقاله با آرمیدخت همراه باشید.

موخوره چیست؟

موخوره که نام تخصصی و انگلیسی آن تریکوپتیلوزیس Trichoptilosis است،  یعنی دو شاخه و یا چند شاخه شدن مو و یا به وجود آمدن شکاف طولی در مو ها. این مشکل زمانی در مو ها پدیدار می شود که آسیب فیزیکی و یا شیمیایی به مو ها وارد شود که به دنبال این آسیب ها رطوبت و پروتئین مورد نیاز مو از بین می رود و باعث بروز موخوره می شود. در ادامه به بررسی تک به تک 12 دلیل بروز موخوره می پردازیم.

12 دلیل بروز موخوره چیست؟

پیش از این اینکه نسبت به درمان موخوره اقدام کنید، ابتدا باید با دلایل بروز موخوره آشنا شوید. در این مقاله از آمیدخت، تمامی علل و دلایل بروز موخوره در موهایتان آورده شده و تک به تک بررسی شده است. در پایان هر علت نیز روش برطرف کردن آن به صورت مختصر نوشته شده است. اما در قسمت بعدی یعنی روش های درمان موخوره، به تفصیل راه های درمان موخوره در تمامی این موارد و موارد دیگری که اینجا به آن ها اشاره نشده است، پرداخته ایم.

1. موهایتان را به روش صحیح شانه نمی زنید.

بسیاری از خانم ها و آقایان با روش صحیح شانه زدن موها آشنا نیستند و به جای اینکه با شانه زدن موهایشان زیبایی و سلامت آن ها را تضمین می کنند، برعکس با این عمل به موهای خود آسیب می رسانند که یکی از این آسیب ها بروز موخوره است. همه ما عادت داریم شانه زدن موها را از ریشه شروع کنیم و سپس به ساقه و انتهای موها برسیم که کاملا اشتباه است. شانه زدن موها باید از ساقه و انتهای موها شروع شود. زمانی که شما برای شانه کردن موهایتان از ریشه مو استارت می زنید، در واقع گره های مو را از سمت ریشه به طرف ساقه هدایت می کنید که این امر باعث جمع شدن همه گره ها و متمرکز شدن آن ها در یک بخشی از مو ها می شود. حال شما باید انرژی فراوانی را صرف باز کردن گره های آن منطقه کنید که به نظر کار سختی می آید.

روش صحیح شانه کردن موها بدین صورت است: ابتدا گره های پایین و انتهای موها را باز کنید. اگر موهای بلندی دارید، توصیه ما اینست که موهایتان قسمت به قسمت شانه کنید. یعنی ابتدا مقدار کمی از مو را برداشته و آن ها را شانه کنید. سپس سراغ قسمت بعدی بروید و این کار را تا زمانی که همه قسمت های انتهای مو را شانه نکرده اید، ادامه دهید. مرحله دوم شانه کردن ساقه مو ها است. برای شانه کردن ساقه مو ها نیز همین روش را تکرار کنید. در انتها شانه را از ریشه موهایتان به سمت انتهای آن ها بکشید و از باز شدن تمامی گره های آن ها مطمئن شوید. اگر موهایتان زیاد گره میخورد، آن ها را نکشید و با خشونت با آن ها رفتار نکنید زیرا کشیدن مو ها باعث شکنندگی و تضعیف ساقه موها می شود که شرایط را برای بروز موخوره مستعد می کند. بهتر است از یک اسپری گره باز کن بعد از حمام برای شانه پذیری آسان موهایتان استفاده کنید.

خرید اسپری نرم کننده و ضد وز مو وچه

2. از باد گرم سشوار زیاد استفاده می کنید.

امروزه وسایل برقی زیادی در خانه هایمان موجود هستند که استفاده های فراوانی دارند. یکی از این وسیله های برقی که تقریبا همه آن را می شناسند سشوار است. از سشوار می توان برای خشک کردن و براشینگ مو ها استفاده کرد. اگر زیاد اهل سالن رفتن هستید و روی موهایتان عملیات زیادی برای زیباسازی آن ها توسط سشوار انجام می شود، موهایتان به شدت مستعد بروز موخوره هستند. دلیل این امر آن است که براشینگ مو ها معمولا با داغ ترین درجه سشوار انجام می شود و فاصله آن با مو بسیار کم است.

اگر زیاد اهل سالن رفتن نیستید و عملیات زیادی بر روی موهای خود انجام نمی دهید اما از باد گرم سشوار برای خشک کردن موهایتان بعد از حمام استفاده می کنید، باید بگویم زیاد فرقی به حالتان نمی کند و اینبار این خود شما و نه آرایشگر است که به موهایتان آسیب می زنید. باد گرم سشوار رطوبت مو ها را از بین می برد و آسیب های جدی بر روی وهای شما وارد می کند. پس استفاده از باد گرم سشوار را به حداقل برسانید و از بروز موخوره در موهایتان جلوگیری کنید.

3. از تاثیر آلودگی های محیطی بر موها بی خبرید.

بسیاری از افراد از تاثیر آلودگی های محیطی بر موهایشان بی خبر هستند. محیط زندگی، محیط کار و مکان هایی که در آن ها زمان خود را سپری می کنید تاثیر بسزایی در سلامت موهای شما دارند. آلودگی های محیط از جمله گرد وغبار و کثیفی های محیط یکی از اصلی ترین دلایل بروز موخوره در افراد می باشد. گرد و غبار و آلودگی ها بر روی مو های شما می نشینند و باعث خشک شدن آن ها می شوند. بر خلاف عقیده عموم، زیاد شستن مو ها آن ها را از این گرد و غبار ها نجات نمی دهند و بر عکس باعث خشک شدن بیشتر آن ها می شود. تنها راه حل مقابله با آلودگی های محیطی مرطوب نگه داشتن انتها و ساقه مو ها بعد از هر شستشو به مدت طولانی است. برای این منظور می توانید با استفاده از خرید روغن مو های گیاهی مانند روغن آرگان استفاده کنید که در قسمت راه های درمان موخوره به آن ها پرداخته ایم.

بخوانید:

بهترین روغن های تقویت کننده مو

4. نور خورشید را دوست مهربان خود می دانید.

نور خورشید نه تنها برای پوست صورت مضر است و باید در تمامی فصول از ضد آفتاب مخصوص پوست خود استفاده کنید، بلکه برای مو هایتان نیز یک عامل تهدید کننده می باشد. اشعه فرابنفش خورشید به فولیکول موهای شما آسیب می رساند و باعث خشکی موهایتان می شود. در اثر از دست رفتن رطوبت موهایتان، به شدت آسیب می بینند و موخوره ها به سرعت در انتهای مو ها ظاهر می شوند. اگر موهایتان زیاد در معرض نور خورشید قرار می گیرد، می توانید برای جلوگیری از این کار از ضدآفتاب های مخصوص مو استفاده کنید تا از مو هایتان محافظت کنید.

5. از شانه پلاستیکی برای شانه کردن موهایتان استفاده می کنید.

انتخاب شانه صحیح برای مرتب کردن و شانه کردن مو ها بسیار حائز اهمیت است. شانه و برس از سری لوازم شخصی می باشند که مانند مسواک نباید چند نفر از آن استفاده کنند. حتی برای یکبار هم که شده از شانه شخص دیگری استفاده نکنید و هر چند وقت یکبار شانه خود را بشویید تا از آلودگی های محیطی و … تمیز شود. حتما به این موضوع دقت کنید که شانه های پلاستیکی در به وجود آمدن موخوره در موهایتان نقش همی را ایفا می کنند. به طور کلی هر شانه ای که باعث به وجود آمدن الکتریسیته در مو ها شود، باعث بروز موخوره و آسیب رسیدن به مو ها می شود.

برخلاف باور عموم و تبلغیات گسترده ای که در این زمینه انجام می شود، شانه های چوبی نیز در طولانی مدت آلودگی های محیطی را بر خود جذب می کنند و به دلیل اینکه قابل شستشو نیستند، باعث آسیب رساندن به مو ها می شوند. شانه های فلزی نیز به دلیل جنسشان توصیه نمی شوند. بهترین نوع شانه، برس ها ضد الکتریسته است و استفاده از آن ها توسط متخصصین توصیه می شود. این را نیز در نظر داشته باشید که از هر شانه ای که استفاده می کنید، به هیچ وجه هنگام شانه زدن موهایتان آن ا را نکشید و اگر موهایتان فر و مجعد است حتما از شانه هایی استفاده کنید که فاصله دندانه های آن ها از هم زیاد است. این امر باعث می شود موهایتان کشیده نشود و به راحتی شانه شوند. استفاده از نرم کننده مو های داخل حمام و بعد حمام و همچنین انواع ضد گره ها را نیز فراموش نشود.

6. هنگام شنا از موهای خود غافلید.

زمانی که شنا می کنید مواد موجود در آب مانند مس و کلر باعث آسیب رساندن به ساقه موهای شما از طریق خشک کردن و کاهش رطوبت آن ها می شود. گاهی اوقات مس موجود در آب باعث سبز شدن موها بخصوص موهای بور می شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مو ها در استخر، باید از کلاه مخصوص شنا استفاده کنید، بلافاصله پس از استخر با آب تمیز موهای خود را بشویید، موهای خود را با نارگیل بپوشانید و از نرم کننده های موی سر استافده کنید. اگر به مدت طولانی در استخر میمانید، هر یک ساعت یکبار دوش بگیرید تا کلر موجود در آب به موهایتان آسیب جدی وارد نکند.

7. از اتو مو زیاد استفاده می کنید.

اگر عادت دارید برای صاف کردن و حالت دهی موهایتان از اتو مو استفاده کنید، باید بدانید که اتو مو دشمن موهای شما است! به خصوص اگر بدون اینکه مراقبت خاصی از موهایتان انجام دهید، اقدام به این کار کنید. اتو مو بیشتر از سشوار به موهای شما آسیب می رساند زیرا مستقیما با مو در تماس است و درجه حرارت آن بسیار بالا است. اگر به سلامت موهای خود اهمیت میدهید، کمتر از اتومو و سشوار استفاده کنید. اگر مجبور به استفاده از اتو مو و سشوار هستید، باید از اسپری های محافظ حرارت و حین سشوار استفاده کنید تا آسیب رسیدن به مو های خود را به حداقل برسانید.

8. زمان خواب موهایتان را به حال خودش رها می کنید.

به حال خود رها کردن مو ها زمانی که می خوابید می تواند باعث بروز موخوره در موهای شما شود. بهتر است موقع خواب موهای خود را ببافید زیرا بافتن مو از آسیب رساندن به مو ها جلوگیری می کند و اقدام مناسبی برای پیشگیری از بروز موخوره در مو ها است. از باز گذاشتن مو ها زمان خواب و یا بستن آن ها با کش خودداری کنید. همچنین بهتر است برای سلامت بیشتر موهایتان از روبالشی های ابریشم و یا ساتن استفاده کنید و زود زود آن را بشویید.

9. روش صحیح بستن مو ها را بلد نیستید.

اگر عادت دارید موهای خود را به صورت دم اسبی و یا گوجه ای ببندید، و یا به حالت های مختلف دیگری از کش برای سفت بستن موهایتان استفاده می کنید، منتظر بروز موخوره در موهایتان باشید. بافتن مو ها بهترین روش برای جمع کردن مو ها می باشد. در این حالت مو های شما نمی شکند و در حالت طبیعی خود قرار دارد و به هیچ وجه کشیده نمیشود.

 

10. رابطه خوبی با رنگ کردن موها دارید.

اگر هر هفته و یا هر ماه موهای خود را رنگ می کنید و هنگام خرید پودر دکلره به قیمت و کیفیت آن توجه نمی کنید، از پودر دکلره و اکسیدان ها زیاد استفاده می کنید، با خرید رنگ مو های ارزان و برند های نامعتبر به موهای خود آسیب می رسانید و مراقبت های قبل و بعد از رنگ کردن مو ها را به جا نمی آورید، موهای شما به شدت مستعد بروز موخوره می باشد. رنگ کردن مکرر مو ها آسیب های جدی به مو ها وارد می کند به خصوص اگر با استفاده از رنگ مو ها و پودر دکلره های ارزان انجام شود. برای جلوگیری و یا درمان بروز موخوره در موهایتان بهتر است دفعات رنگ کردن مو های خود را به حداقل برسانید و اجازه نفس کشیدن و ترمیم شدن را به موهایتان دهید. برای محافظت از موهایتان باید از محصولات مناسب مو های رنگ شده مانند ماسک مو، روغن مو، شامپو مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. خرید ماسک مو به تنهایی نیز می تواند در محافظت از موهایتان نقش مهمی داشته باشد. برای اطلاع از روتین مراقبت از مو به شماره 12 این مقاله مراجعه کنید.

خرید محصولات مراقبت از مو از آرمیدخت

11. موهای خود را با آب داغ می شویید.

افرادی که عادت دارند هر روز دوش بگیرند و یا موهای خود را بیش از حد می شویند، بدون شک موهایشان دچار موخوره خواهد شد. شستن بیش از حد مو ها در حمام باعث خشکی، شکنندگی و آسیب رسیدن به کوتیکول مو خواهد شد. افراد با نوع موی مختلف باید مو های خود را در بازه های زمانی متفاوتی بشویند. افراد با موهای چرب هر دو روز یکبار و افراد با موهای خشک یکبار در هفته باید موهای خود را بشویند. افراد با موی معمولی نیز می توانند هر سه رو یکبار نسبت به شستن موهای خود اقدام کنند. در هر صورت شستن زیاد مو ها در حمام به خصوص با آب داغ اصلا توصیه نمی شود. هرموقع احساس کردید موهایتان کثیف شده است آن ها را بشویید و با شستن مکرر مو ها، سلامت آن ها را به خطر نیندازید.

12. روتین مراقبت از مو ندارید.

اگر از آن دسته از افراد هستید که فکر می کنید روتین مراقبت فقط برای پوست است، سخت در اشتباهید و به زودی منتظر نابودی موهایتان باشید! اگر موهای دوستتان ابریشمی، براق و سالم است به او نگویید چقدر خوش شانس است و چه موهای زیبایی دارد، بلکه از او بپرسید چه اقداماتی را برای داشتن چنین موهایی انجام داده است که این چنین موهای چشم گیر و براقی دارد. اگر هنوز هم مراقبت از مو را فقط در شستن و شامپو کردن آن ها می دانید، بهتر است از عقیده خود صرف نظر کنید. آرمیدخت بهترین و کاملترین روتین مراقبت از مو را برای شما د یک مقاله کامل و جامع نگاشته است. برای مطالعه روی لینک مقاله زیر کلیک کنید.

بخوانید:

آموزش کامل روتین مراقبت از مو سر

 

روش های درمان موخوره بدون کوتاهی چیست؟

1. نحوه صحیح استفاده از حوله سر را بشناسید.

بسیاری از افراد پس از دوش گرفتن و خارج شدن از حمام عادت دارند موهای خود را با حوله سر خشک کنند. البته که این کار آسیبی به موهای شم نمی رساند. اما باید بدانید که خشک کردن موها توسط حوله سر روش خاص خود را دارد. خانم ها برای خشک کردن موهایشان معمولا حوله را بر کف سر خود بیشتر میمالند و ساقه مو را محکم می کشند. هردو کار به طور کامل اشتباه می باشد. اول اینکه به هیچ وجه نباید حوله را بر کف سر بمالید زیرا به پوست سر آسیب می رساند و به مرور زمان باعث تحریک سریع و ایجاد شوره سر می شود. دوم اینکه نباید حوله را محکم به روی ساقه مو فشار داده و آن را بکشید. همانطور که میدانید، ساقه مو آسیب پذیر ترین قسمت مو میباشد که نباید با کشیدن زیاد آن ها باعث ایجاد شکنندگی در آن ها شویم.

روش صحیح خشک کردن موها با حوله سر بدین صورت است که شما باید حوله را به آرامی بر روی ساقه موها قرار دهید و فقط با کمی فشار حوله بر روی موها، آب آن را بگیرید. اینکار را چندین بار و تا زمانی که حوله کاملا خیس شود انجام دهید. یادتان باشد که نباید حوله را مدت زیادی روی موهایتان قرار دهید.

2. از باد سرد سشوار استفاده کنید.

پس از اینکه آب موهایتان را با حوله گرفتید، ابتدا از یک اسپری حین سشوار برای محافظت از موهایتان در برابر حرارت استفاده کنید. پس از آن از باد سرد سشوار و از فاصله دور برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید. باد گرم سشوار یکی از مهم ترین عوامل به وجود آورنده موخوره در موها می باشد که اگر در طولانی مدت استفاده شود، نه تنها شاهد موخوره در نوک موهایتان، بلکه شاهد آن ها در ساقه موها و چتری های خود نیز خواهد بود. اگر فصل سرما است و نمیتوانید از باد سرد سشوار استفاده کنید، حتما قبل از سشوار، ابتدا روغن آرگان بر روی موهای نم دارتان اعمال کنید و پس از آن از یک اسپری حین سشوار استفاده کنید تا کمترین آسیب بر موهایتان وارد شود.

3. نوک موهایتان را سشوار نکشید.

بهتر است برای خشک کردن موهایتان توسط سشوار، بیشتر قسمت ریشه مو ها را خشک کنید و ساقه موها را با حوله خشک کنید. قسمت های ساقه و نوک مو را میتوانید به حال خود بگذارید تا خشک شوند و برای خشک کردن موها با سشوار به خشک کردن ریشه موها و کف سر بسنده کنید.

4. موهای خیس خود را شانه نکنید.

موها زمانی که خیس هستند، آسیب پذیرتر هستند و حالت ارتجاعی و شکنندگی آن ها بسیار بیشتر از زمانی است که خشک هستند. بخصوص اگر موهایتان گره خورده نیز باشد! مقاومت موها زمانی که خیس هستند به دلیل اینکه چربی کمتری دارند، بسیار کمتر است و با شانه زدن و کشیدن آن ها، آسیب های جبران ناپذیری بر آن ها وارد میشود. بهتر است برای شانه زدن موهایتان از یک برس مناسب آنتی استاتیک و زمانی که موهایتان خشک هستند استفاده کنید. برای شانه پذیر کردن موهایتان می توانید از اسپری های ضد گره استفاده کنید تا کمتر موهایتان کشیده شوند.

به زودی راه های درمان بیشتر در ادامه همین مقاله منتشر خواهد شد.

مقاله های محبوب آرمی مگ:

کراتینه مو و مراقبت های پس از آن

ویتامینه مو چیست؟(فواید و نحوه انجام ویتامینه مو)

شامپو ضد زردی ( شامپو بنفش ) چیست؟

پارابن چیست و چه عوارضی برای پوست و بدن دارد؟

روتین روزانه مراقبت از پوست

فرق بین پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و اوفرش🧐

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *