بهداشت و مراقبت مو

سولفات چیست و با پوست و مو چه میکند؟

سولفات چیست و عوارض سولفات - آرمی مگ، ارتش دونستنی های باحال

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

در این مقاله سعی داریم شما را با سولفات و عوارض ناشی از آن برای پوست و مو آشنا کنیم. همچنین بیان کنیم که سولفات چیست و در چه محصولاتی یافت می شود. انواع سولفات مورد استفاده در محصولات آرایشی بهداشتی و غذایی کدام ها هستند؟ علت استفاده از سولفات ها در محصولات آرایشی و بهداشتی و غذایی چیست؟ شامپوی بدون سولفات چیست ؟

امروزه با وجود صنعتی شدن زندگی و اینکه افراد به طور روزانه دوش می گیرند، پوست و موی خود را در معرض سولفات ها قرار می دهند. بیشترین بحث این است که آیا وجود سولفات در شامپو و شوینده های موجود در بازار برای بدن مضر است یا خیر؟ آیا شامپو های بدون سولفات که در بازار موجود هستند، همچون نوع سولفات دار، مو و پوستمان را از چربی و آلودگی پاک می کنند؟ با آرمیدخت همراه باشید تا به پاسخ همه سوالات برسید.

خرید شامپو بدون سولفات از آرمیدخت

سولفات چیست؟ چه کاربردی دارد؟

در ابتدا برای پاسخ به پرسش سولفات چیست باید اینچنین گفت که: سولفات به نوعی ترکیبات یونی از گوگرد گفته می شود. نام آن ریشه ای بریتانیایی دارد و به معنی نمک اسید سولفوریک است. اما سولفات مد نظر ما که به عنوان عامل ایجاد کف در شامپوها مورد استفاده قرار می گیرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت. “سدیم لوریل سولفات” و “سدیم لورت سولفات” دو نمونه از این ترکیبات رایج هستند که بسیار در صنعت محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند. این دو ترکیب از نفت و وازلین و منابع گیاهی مانند نارگیل و روغن نخل(پالم) به دست می آیند.

کاربرد اصلی این دو نوع از سولفات ها در محصولات آرایشی و بهداشتی ایجاد کف است. همین امر سبب قدرت پاک کنندگی بالا در این محصولات می شود. چنانچه که میدانید، آب و روغن هیچ گاه با هم ترکیب نمی شوند. از طرفی تمیزی پوست و مو به باور خیلی از مردم و دانشمندان(که این دیدگاه نیز به خودی خود دچار چالش هایی میباشد که در این مقاله از مطرح کردن آن خودداری میکنیم.) در گرو از بین رفتن لایه نازک چربی ایجاد شده بر روی پوست و مو میباشد. به همین دلیل و برای ایجاد کف از سولفات ها بهره گرفته اند.

حال این پرسش به وجود می آید که کف چیست و چرا ایجاد کف به این مقدار مهم و ضروریست؟ در پاسخ به این سوال نیز باید اینچنین گفت که: سولفات ها با ایجاد کف(که نوعی واسط برای ایجاد ارتباط بین مولکول های چربی و مولکول های آب میباشد.) از یک سو به چربی و از سوی دیگر به مولکول های آب می پیوندند و باعث شسته شدن چربی از سطح مو و پوست می شوند. از میان “سدیم لوریل سولفات” و “سدیم لورت سولفات” اولی خاصیت ایجاد کف بالایی دارد و ایجاد تحریکات آزار دهنده برای پوست می کند.

سولفات ها در چه محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرند؟

* محصولات آرایشی و بهداشتی مانند: فوم اصلاح، بالم لب، ضد عفونی کننده دست، کرم پودر و کرم های زیر ساز آرایشی، برخی ضد آفتاب ها، پاک کننده های آرایشی، لایه بردارها، و صابون های مایع و جامد.

– محصولات مراقبت از مو مانند: شامپو، ماسک مو، نرم کننده، رنگ مو و ژل حالت دهننده مو.

– محصولات مراقبت از دندان مانند: خمیر دندان، سفید کننده دندان، دهان شویه.

– محصولات حمام مانند: روغن حمام، نمک حمام، شامپو بدن، کرم و لوسیون بدن، کرم موبر، کرم های دست.

همه این محصولات به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرند و در تماس مستقیم با پوست و مو قرار دارند. اما بهتر است بدانید که از سدیم لوریل سولفات به عنوان مواد افزودنی در مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به عنوان یک تغلیظ کننده در مواد غذایی مانند پودر تخم مرغ، برخی از انواع مارشمالو و پودر های نوشیدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما بخوانید:

پارابن چیست و چه عوارضی برای پوست و بدن دارد؟

تاریخچه استفاده از سولفات در شامپوها

در سال 1930 برای اولین بار یک شرکت آمریکایی چند ملیتی بنام “پروکتر اند گمبل” استفاده از سولفات را در شامپوها و تولید شامپوهای پر کف با قدرت تمیز کنندگی بیشتر چربی مو را تولید کرد که بسیار مورد استقبال عموم مردم در تمام دنیا قرار گرفت. امروزه نیز همچنان انواع شامپو حاوی سولفات به وفور در بازار یافت می شود.

سولفات موجود در شامپو ها و عوارض آن

سرطان زا بودن سولفات ها:

سالهاست که دانشمندان بر روی عامل سرطان زایی سولفات ها تحقیقات فراوانی انجام داده و می دهند. اما تا کنون در هیچ یک از این تحقیقات این موضوع اثبات نشده است. این موضوع که سولفات موجود در شامپو ها موجب سرطان پوست یا هر سرطان دیگری می شود ادعایی است که هیچگونه مدرک علمی ندارد.

علاوه بر سرطان زا بودن و نبودن سولفات که امروزه بازار جر و بحث در مورد آن بسیار داغ است، این مواد عوارض زیاد دیگری که همگی به اثبات رسیده اند، برای پوست و موهایمان دارد که در ذیل به آنها می پردازیم، پس با آرمیدخت همراه باشید.

از بین رفتن پروتئین مو و شکننده شدن آن

مو از یک پروتئین به نام کراتین ساخته شده است. در واقع این پروتئین، باعث درخشش و زیبایی مو میباشد. در صورت آسیب رسیدن به این ساختار پروتئینی، موها حالت شکننده و ضعیفی به خود می گیرند و درخشش و زیبایی خود را از دست می دهند. سولفات موجود در شامپوها همچنین باعث ایجاد موخوره در موها می شود و افرادی که مو های ضعیف و رنگ شده دارند اگر به مدت طولانی و دراز مدت در معرض این ماده قرار بگیرند پروتئین مو هایشان آسیب دیده و مو دچار شکنندگی، ضعیف شدن، کدر و بد رنگ شدن می شود. بر اساس تحقیقات که بر روی اثرات سولفات بر تار موها در سال 2005 انجام شد، دو دسته مو را یکی در آب و دیگری را در این ماده ی موجود در شامپو قرار دادند و متوجه شدند که موهای قرار گرفته در سولفات، کراتین خود را دست داده و ضعیف شده اند.

پس با این وجود می توان گفت که مصرف زیاد شامپو های دارای سولفات مخصوصا برای افرادی که موهایشان را کراتینه کرده و یا رنگ کرده اند باعث ایجاد موخوره شکنندگی و خشکی مو می شود. برای جلوگیری از این موضوع می توان از شامپوهای بدون سولفات که امروزه نمونه های خوبی از آن در بازار موجود است استفاده کرد و برای بهبود این حالت مو می توان از ماسک مو برای ترمیم موهای دارای موخوره و ضعیف و شکننده استفاده کرد.

سولفات ها به دلیل داشتن خاصیت چربی زدایی بالایی که دارند، باعث می شوند تا موها بسیار تمیز شوند. ولی این عامل که باعث ایجاد نقطه قوت در شامپو های حاوی این ماده شده، باعث نقطه ضعف همین شامپو ها نیز هست. چرا که با از بین بردن تمام چربی مو و کف سر باعث ایجاد خشکی مو و پوست کف سر می شود که تحریکات پوست کف سر را نیز با خود به همراه دارد.

ایجاد حساسیت و تحریکات پوستی

سولفات ها به طور مستقیم بر روی پوست عوارضی مثل التهاب، سوزش، خارش، پوسته پوسته شدن و قرمزی را ایجاد می کند. تحقیقات زیادی برای اثبات ایجاد این عوارض بر روی پوست انجام شده و نتیجه همه آن ها بلا استثناء وجود این عوارض را برای پوست در ارتباط با سولفات را اثبات کرده اند. عوارض این ترکیب در تحریکات پوستی تا حدی شناخته شده است. که در آزمایش های پوستی از آن به عنوان کنترل مثبت استفاده می شود. یعنی مبنای تمام آزمایشات پوستی در ارتباط با سولفات ها و ترکیبات جدید این نوع از مواد با تحریکات پوستی قرار گرفته است.

در استفاده از شامپو های حاوی سولفات، پوست سر و صورت و گردن نیز در تماس با این ماده قرار می گیرند و در افراد دارای پوست حساس بسیار عوارض فوق شایع می باشد. برای کم کردن این عوارض به توصیه پزشکان بهتر است از انواع شامپو های بدون سولفات استفاده شود و جایگزین انواع معمولی شامپو ها شوند. مطالعات نشان داده که عوارض سولفات ها بر روی پوست با میزان گرمی آب رابطه مستقیم دارد. یعنی هر چه آب گرم تر باشد هنگام شستن بدن و مو ها با شامپو های حاوی این ماده عوارض پوستی نیز بیشتر خواهد بود.

طبق مطالعات سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، وجود سولفات در محصولاتی که مدت زمان کمی با پوست در ارتباط هستند ایمن می باشد. از آنجایی که شامپو ها نیز جزو محصولاتی هستند که زمان کمی بر روی پوست می مانند و به سرعت شسته می شوند به همین دلیل استفاده از آن در شامپو ها همچنان مجاز است. همین طور در محصولاتی که بیشتر روی پوست می مانند، میزان وجود سولفات در آن نباید از یک درصد بیشتر باشد.

ایجاد درماتیت تماسی

در ماتیت تماسی در پوست زمانی اتفاق می افتد که پوست با یک عامل خارجی حساسیت زا در ارتباط باشد. سولفات ها در افراد دارای پوست حساس گاهی باعث ایجاد درماتیت تماسی می شوند. در این بیماری فرد دچار قرمزی، التهاب، سوزش و تاول بر روی پوست می شود. سدیم لوریل سولفات بیشتر از ترکیبات مشابه دیگر استفاده شده در شامپوها باعث ایجاد تحریکات پوستی در افراد می شود و حالت های آزار دهنده بیشتری برای پوست ایجاد می کند. علاوه بر اینکه سولفات ها باعث ایجاد تحریکات پوستی می شوند اگر با چشم در تماس باشند، باعث سوزش و قرمزی چشم نیز می شوند.

ریزش مو

ریزش مو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عامل ژنتیک مخصوصا در آقایان، تغذیه نامناسب و هزاران دلیل دیگر که در این مقاله از مقالات آرمی مگ به آنها نمی پردازیم ولی این کاملا ثابت شده که سولفات ها پرتئین و چربی مو را کاهش می دهند و باعث ضعیف و شکننده شدن مو ها می شوند. این عوامل خود باعث ریزش مو خواهد شد. ماسک مو به عنوان یک محصول درمانی و مراقبتی مو می تواند موهای شما را درمان کند و عوارض ناشی از شامپوهای حاوی سولفات و عوامل خارجی دیگر که به مو آسیب می رسانند را به خوبی ترمیم کند و شادابی را به مو ها باز گرداند.

شوره سر

شوره سر در اثر خشک شدن پوست سر و به موجب آن خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر ایجاد می شود. علل مختلفی در ایجاد شوره سر موثر است ولی یک عامل خارجی که این بیماری را تشدید می کند شامپو های حاوی سولفات است. این ماده با از بین بردن چربی مو و پوست کف سر باعث تشدید شوره سر در افراد مستعد این بیماری، مخصوصا نوجوانان می شود.

حتما بخوانید:

شامپو ضد زردی ( شامپو بنفش ) چیست؟

شامپو بدون سولفات چیست؟

شامپو بدون سولفات چیست؟ - آرمی مگ ارتش دونستنی های باحال

برای اینکه از عوارض ناشی از شامپو های حاوی سولفات برای پوست و مو در امان باشیم، می توان از انواع شامپو های بدون سولفات استفاده کرد. البته در بعضی از شامپو های بدون سولفات مقدار کمی از این ماده و یا ترکیبات مشابه آن یافت می شود تا کف شامپو را بیشتر کنند. بهترین راه متوجه شدن این مورد، مطالعه برچسب محصول و مواد تشکیل دهنده محصول قبل از خرید است.

شامپو های بدون سولفات با وجود اینکه به اندازه انواع حاوی این ماده کف نمی کنند و باید برای شستشوی مو ها زمان بیشتری در حمام را صرف کنید، اما باعث خشکی مو و پوست سر و همین طور سوزش چشم و التهابات و حساسیت های پوستی نمی شوند.

افراد دارای پوست حساس، افرادی که مو هایشان رنگ یا دکلره کرده اند و یا اخیرا موهایشان را کراتینه کرده اند، افرادی که موی خشک و وز دارند بهتر است که از شامپو های بدون سولفات استفاده کنند تا چربی طبیعی مو و پوست شان و همین طور رطوبت آن حفظ شود و آسیبی به موها و پوستشان نرسد. شامپو های بدون سولفات چشم را نمی سوزاند و برای همه نوع مویی اعم از رنگ شده، فر، صاف بسیار مناسب است.

خرید شامپو بدون سولفات از آرمیدخت

سولفات و کراتینه مو

چنانچه که قبل تر و در بالا اشاره شد، کراتین، ماده اصلی تشکیل دهنده تار مو میباشد. در برخی افراد بنا به دلایل متفاوت اعم از وراثتی و اکتسابی، این پروتئین کمتر وجود دارد و یا تخریب شده و از بین رفته است. عوامل وراثتی باعث میشود که شخص از ابتدا دارای مو هایی فر و مجعد باشد که در نهایت ممکن است وز و نامرتب به نظر برسند. عوامل خارجی نیز مانند استفاده از سشوار و اتو مو، یعنی قرار دادن تار مو ها در برابر حرارت، آلودگی هوا، استفاده از شوینده های نامناسب، رنگ کردن و دکلراسیون پیاپی و عوامل دیگر باعث از بین رفتن کراتین و نهایتا وز شدن مو ها میشوند. یکی از راه های مبارزه با این وزی، کراتینه کردن مو میباشد.

کراتینه کردن مو به این معناست که، کراتینی که مو ها خود قادر به تولید آن نیستند، به صورت مصنوعی به مو ها برسانیم ا مو هایی صاف داشته باشیم. سولفات ها چنانچه که گفته شد، یکی از مهم ترین عوامل از بین برنده کراتین مو میباشند. بنا براین، پس از کراتینه کردن مو ها، حتما توصیه به استفاده از شامپو های بدون سولفات میشود. با رعایت کردن همین نکته کوچک، کراتینه مو های شما میتواند طول عمر بیشتری داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله از سری مقالات آرمیدخت، با سولفات ها آشنا شدیم و دانستیم که این ترکیبات شیمیایی به عنوان ماده ای که باعث ایجاد کف در شامپو ها شده و عامل ایجاد کاهش کشش سطحی بین آب و چربی هستند و این عاملی است که موها را از هر نوع آلودگی و چربی پاک می کند. با وجود پاک کننده ی عالی بودن شامپو های حاوی سولفات، خواندیم که چه عوارضی را با خود به همراه دارند. برای ترمیم موهای آسیب دیده می توانید از ماسک مو استفاده کنید زیرا ماسک مو ها یک محصول درمانی و مراقبتی خوبی برای مو ها هستند.

برای دور بودن از عوارض ناشی از شامپو های حاوی سولفات می توان از شامپو های بدون سولفات بهره برد. انواع مختلفی از این شامپو ها امروزه در بازار وجود دارند مثل شامپو بدون سولفات وچه، باربارا و استم سل پرو که با خرید این محصولات می توانید از عوارض ناشی از مصرف طولانی مدت شامپو های حاوی سولفات در امان باشید.

شما از چه نوع شامپوهایی استفاده می کنید؟با سولفات یا بدون سولفات؟ آیا تاکنون از شامپو های بدون سولفات استفاده کرده اید؟ از چه مارک و محصولی استفاده کرده اید و آیا راضی بوده اید؟

مطالب پر بازدید سایت:

فرق پرایمر و کانسیلر در چیست؟🤔 (+کاربرد، مزایا و معایب)

آموزش کامل روتین مراقبت از مو سر

تفاوت ماسک مو و سرم مو🤔

انواع لنز چشم، کاربرد و نحوه استفاده از آن

10 ترفند فوق العاده برای آرایش چشم جذاب

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *