بهداشت و مراقبت مو

کراتینه مو و مراقبت های پس از آن

مراقبت های بعد از کراتینه کردن موها-آرمیدخت3

آنچه در این مقاله می خوانید:

در این مقاله از سری مقاله های آرمیدخت، سعی داریم شما را با اصطلاح کراتینه مو آشنا کنیم. همچنین بگوییم که در ابتدا کراتینه مو چیست سپس به سراغ موضوع، پس از کراتینه کردن مو باید چه کارهایی برای مراقبت از موها انجام داد میرویم. از آنجایی که مدت ماندگاری کراتینه مو بسیار کم است(بسته به نوع کراتین استفاده شده بین سه الی نه ماه.) با انجام کارهایی که در این مقاله خواهید خواند، می توانید مدت زمان نگهداری کراتینه بر روی موهای خود افزایش دهید. پس تا پایان این مقاله با آرمیدخت همراه باشید.

کراتین مو چیست؟

کراتین ماده ای است که به طور طبیعی در ساختار مو وجود دارد. گاهی اوقات به دلیل سشوار کشیدن زیاد، اتو کردن بیش از اندازه و استفاده از رنگ و دکلره مداوم موهایمان وز، شکننده و به اصطلاح دمیج و سوخته و نافرم می شود. در این زمان است که کراتینه کردن مو به کمک موهایمان می آید. در این روش که معمولا در سالن های آرایشی انجام می گیرد، کراتین به مو ها اضافه می شود. البته لازم به ذکر است که این یک روش دائم برای صاف و درخشان کردن مو ها نیست. بلکه مدت زمان تقریبا کمی حدود سه تا شش ماه این ماده بر روی موها ماندگاری دارد. اما با نگهداری و مراقبت صحیح از موهای کراتینه شده و رعایت بعضی نکات، این مدت تا نه ماه نیز قابل افزایش است.

خرید ماسک مو برای مراقبت از کراتین مو از آرمیدخت

ایرادات کراتینه کردن مو ها.

1.علاوه بر ماندگاری کم، هزینه بالای این روش و گاهی اوقات نیز کراتین استفاده شده در این روش بی کیفیت است برای افراد دارای چشم و پوست حساس ایجاد حساسیت می کند، جزو ایرادات کراتینه کردن مو میباشد. برای پی بردن به اینکه آیا کراتین برای پوست شما حساسیت ایجاد می کند یا خیر، از آرایشگر بخواهید مقداری از مواد کراتین را بر روی پوست بازو یا پا تست کند. در صورت نداشتن حساسیت به مواد کراتینه و مهم نبودن فاکتور هزینه برای شما، باید بدانید که بهترین روش مراقبتی و احیای مو همین روش کراتینه کردن است. چرا که علاوه بر کمک به احیا و سلامت مو، باعث صاف و براق شدن مو های وز و مجعد نیز می شود.

2.در هنگام خرید مواد کراتینه در بازار دقت کافی داشته باشید و از فروشگاه های معتبر این کار را انجام دهید. یا در آرایشگاه های شناخته شده و قابل اعتماد اقدام به کراتینه کردن مو های خود کنید. زیرا این ماده مستقیم با سلامت شما و موهای شما در ارتباط است. در صورت خرید ماده توسط خود شما، بعد از تهیه کراتین خوب، کراتینه کردن مو را به یک فرد کار بلد و ماهر بسپارید. زیرا اگر ماده کراتین و عملیات حرارت دهی به موها در جهت کراتینه کردن(که توسط اتو مو انجام میگیرد) ماهرانه انجام نشود، موهای شما دچار سوختگی خواهد شد و همین طور اگر مواد شیمیایی که در هنگام کراتینه کردن استفاده می شود به کف سر برخورد کند بسیار خطرناک بوده و در عین حال موجب ریزش مو می شود. پس در انتخاب شخصی که این کار را برای شما انجام میدهد دقت کنید.

3.مولکول های کراتین برای جذب شدن در داخل موها احتیاج به فرمالدهید دارند. زیرا این ماده است که در اثر حرارت اتوی مو مولکول های کراتین را کنار هم قرار می دهد و باعث جذب آن در قسمتهای آسیب دیده و به داخل بافت تار های مو می شود. حال، این ماده هم برای کسی که کراتینه میکند و هم شخصی که این عمل را بر روی مو های مشتری انجام می دهد بسیار مضر می باشد. زیرا بخارات این ماده خاصیت سرطان زایی دارد. پس در تهیه مواد کراتین دقت کنید، چون با وجود سرطان زا بودن این ماده گاها اجناس تقلبی نیز در بازار وجود دارد که شدت این موضوع را چندین برابر می کند.

حتما بخوانید:

بوتاکس مو چیست؟(فواید و عوارض انجام بوتاکس مو)

4.ایراد دیگری که بیشتر در اثر اشتباهات خود ما بوجود می آید چرب بودن و چرب به نظر رسیدن مو بعد از کراتینه کردن مو است. با شستشوی سه روز در میان و دو بار در طی هر شستشو بطور کامل این مشکل برطرف خواهد شد. اشتباه دیگر این است که، افرادی که مو هایشان را کراتین کرده اند در حمام از ماسک مو استفاده می کنند. از آنجایی که ماسک مو ها اکثرا برای چرب کردن مو ها بکار می روند، در ترکیب آن مقداری چربی وجود دارد که اگر با کف سر برخورد کند باعث می شود بعد از حمام چرب شدن مو سریعتر اتفاق بیفتد. پس در هنگام استفاده از ماسک مو دقت کنید با کف سر برخورد نداشته باشد و فقط با ساقه مو در تماس باشد. همین طور بعضی از افراد به حمام با آب داغ علاقه دارند. باید گفت، از آنجایی که آب داغ چربی ترشح شده از کف سر را به طور کامل از بین می برد، بعد از حمام فولیکول های مو چربی بیشتری ترشح می کنند. که این عامل نیز باعث چرب شدن مو ها خواهد شد. پس بجای حمام با آب داغ از آب ولرم استفاده کنید تا علاوه بر چرب تر نشدن مو ها، کراتین مو ها نیز حفظ شود.

گاهی به دلیل خشکی و آسیب دیدگی بالا، عمل کراتینه کردن باید دو بار تکرار شود. این کار نه برای احیا و تقویت بیشتر مو، بلکه تنها برای این انجام می شود تا صافی مو تثبیت شود.

بعد از کراتینه کردن موها نوبت به نگهداری و مراقبت صحیح از موها می رسد و اینکه چه کارهایی انجام دهیم؟ از چه شوینده ای برای مو هایمان استفاده کنیم؟ بعد از حمام و داخل حمام چه کارهایی انجام دهیم؟

برای پاسخ به این سوالات تا پایان مقاله همراه آرمیدخت باشید.

روش های صحیح مراقبت از مو ها بعد از کراتینه کردن.

1.بعد از کراتینه کردن موها باید دقت کنید تا پنج روز به هیچ عنوان به موهایتان آب نخورد. زیرا به کراتین مو آسیب میزند و اگر طی این مدت آب به موهایتان خورد و یا عرق کردید و موهایتان خیس شد با باد سشوار سریع آنرا خشک کنید.

2.بعد از گذشت پنج روز از کراتینه کردن موها برای مراقبت موهای کراتینه شده باید در هنگام استحمام از شامپو های بدون سولفات استفاده کنید. سولفات موجود در شامپوها، کراتین مو های شما را از بین می برند و نتیجه کار شما را خراب می کنند. امروزه در بازار شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و کراتینه شده وجود دارد که بدون سولفات می باشند. می توانید به راحتی تهیه کرده و استفاده کنید. علاوه بر سولفات شستشو با آب شور و همین طور آب کلر دار نیز به کراتین مو آسیب می رساند. برای تشخیص شامپوی بدون سولفات باید به ترکیبات شامپو دقت کنید زیرا گاهی با وجود درج علامت و نام بدون سولفات بر روی جلد محصول، شامپو ها دارای سولفات هستند. دو سولفات مهم که در شامپو ها وجود دارد شامل: “سدیم لوریل اتر سولفات” که همان سدیم لورت سولفات است و دیگری “آمونیوم لوریل اتر سولفات” می باشد. اگر این دو ترکیب در شامپو نباشد شامپو بدون سولفات است.

خرید شامپو بدون سولفات از آرمیدخت

3.از ماسک مو استفاده کنید. از آنجایی که برای کراتینه کردن مو از مواد شیمیایی استفاده می شود تا لایه ای از مو را بردارند و کراتین را به مو اضافه کنند، در این عمل چربی مو کم شده و مو کمی شکننده می شود. برای حفظ لطافت مو از ماسک مو های داخل حمام استفاده کنید تا رطوبت و مواد مورد نیاز مو را برای حفظ شادابی بیشتر موها به تارهای مویتان برسانید. می دانید که ماسک موهای داخل حمام بعد از استفاده داخل حمام آبکشی می شوند، در صورت تهیه نکردن و یا تمام شدن ماسک مویتان می توانید از نرم کننده نیز در حمام استفاده کنید. ولی ماسک مو علاوه بر داشتن نرم کننده، موهای شما را سالم تر نگه می دارد و تار مو ها را از آسیب های ناشی از حرارت سشوار و اتوی مو که بعد از حمام استفاده می کنید حفظ می کند. استفاده از ماسک موی بعد از حمام و بدون آبکشی نیز برای تقویت موها در هفته دو بار توصیه می شود.

4.بعد از حمام نوبت به روش صحیح خشک کردن موها میرسد. بعد از حمام سعی کنید تا موها را با حوله به صورت ضربه ای یا سایشی خشک نکنید. کمی آبگیری آن هم با حوله نرم و لطیف ایرادی ندارد ولی همانطور که گفته شد نه به حالت ضربه ای باشد و نه حالت سایشی. سعی کنید برای مراقبت موهای کراتینه شده  بگذارید موها به طور طبیعی خشک شوند. اگر برای خشک شدن موها عجله دارید از باد “سرد” سشوار برای خشک کردن استفاده کنید.

5.بعد از خشک کردن و یا در حین خشک کردن از شانه های چوبی و دندانه بزرگ استفاده کنید. تا حد امکان در کل از شانه و برس ها با دندانه های فلزی استفاده نکنید.

6.طی پنج روز اول کراتین مو از کش مو یا سنجاق مو یا هر چیزی که موهایتان را بشکند و فرم نامناسب به موها دهد خودداری کنید. طی این سه روز موها را آزاد و به حالت خود رها کنید در غیر این صورت موهایتان بد فرم خواهد شد و صاف و زیبا نخواهد بود.

7.مرتب مو هایتان را شانه بزنید. بهتر است که در اوایل کراتینه کردن مو برای صاف ماندن مو  ها گاهی از اتوی مو استفاده کنید. البته اینکار جزو کار های ضروری نیست، تنها به دلیل این است که در اوایل کار مو ها هر حالتی بدهید به خود می گیرند این توصیه به شما می شود. ولی دقت داشته باشید که اتو کشیدن و سشوار کردن با باد گرم آن هم به طور روزانه به مو هایتان آسیب می رساند.

8.شب ها به هنگام خواب سعی کنید تا موهایتان تا نخورد برای اینکار می توانید بر روی بالش هایی با روکش ساتن بخوابید که حالت سر دارد. در این حالت اصطکاک کمی بین موهایتان و بالش بوجود می آید و موها کمتر در هنگام خواب شکسته میشوند.

9.به دلیل سشوار و اتو کشیدن مداوم و دکلره کردن های پی در پی، موها دچار خشکی می شوند که با کراتینه کردن موها و استفاده از مواد شیمیایی در این کار نیز گاهی انتهای موها دچار خشکی زیاد شده و دچار موخوره می شوند. تنها راه حل برای از بین بردن موخوره کوتاهی است. پس اگر بعد از کراتینه متوجه شدید انتهای موهایتان دچار موخوره شده به اندازه ای که مو خوره ایجاد شده است، از انتهای موهایتان را کوتاه کنید.

حتما بخوانید:

ویتامینه مو چیست؟(فواید و نحوه انجام ویتامینه مو)

10.برای مراقبت از موها بعد از کراتینه کردن در زمان رفتن به استخر حتما از کلاه های ضد آب استفاده کنید. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، آب کلر دار کراتین مو را میبرد. پس بهترین روش در زمانی که شما موهایتان را کراتینه کرده اید و به استخر می روید این است که در هنگام دوش ابتدایی مقداری نرم کننده به موهایتان بزنید و آبکشی نکنید و همین طور سعی کنید تا آب استخر با موهای شما تماس پیدا نکند و در پایان در دوش پایانی نرم کننده را بشویید.

11.کراتین مو علاوه بر اینکه مو ها را تقویت کرده، احیا می کند و همین طور موهای فر و وز را صاف می کند از موها در برابر اشعه های مضر خورشید نیز محافظت می کند.

12.بعد از کراتینه کردن مو نیز می توانید مو های خود را رنگ کنید. اما باید بدانید برای مراقبت از مو و همین طور کراتینه ایی که انجام داده اید بهتر است سه هفته بعد از کراتینه کردن مو اقدام به رنگ کردن موهایتان کنید.

13.اتو کشیدن مو در زمان کراتینه کردن برای اینکه مو همیشه حالت صاف داشته باشد ایرادی ندارد. ولی باید بدانید که این کار نباید به صورت روزانه صورت گیرد. چون گرمای زیاد به تار موهای شما آسیب میرساند و به مرور زمان دچار خشکی مو و موخوره در انتهای موهایتان می شوید.

سخن آخر

در این مقاله با کراتینه کردن مو و اینکه کراتینه کردن چیست؟ چه ایراداتی دارد؟ و چگونه بعد از کراتینه کردن از موها مراقبت کنیم صحبت کردیم. دانستیم برای اینکه مدت ماندگاری مواد کراتین روی مو بیشتر شود باید از شامپو های بدون سولفات و ماسک های داخل حمام و یا نرم کننده های کراتین مو استفاده کنیم. باید دقت کنید که شست و شوی روزانه با شامپو حتی اگر بدون سولفات باشد باعث می شود کراتین استفاده شده بر روی موها از بین برود و نتیجه شما با وجود هزینه بالا بسیار کوتاه مدت باشد. در پنج روز اول موهای خود را خیس نکنیم و اگر عرق کردیم با باد سرد سشوار خشک کنیم و از کش و کلیپس و سنجاق مو استفاده نکنیم. شب به هنگام خواب بر روی بالش های با روکش ساتن یا ابریشم بخوابیم. حال شما از تجربیات کراتینه کردن موهایتان برای ما بگویید. از چه محصولاتی برای مراقبت از موهایتان بعد از کراتینه کردن استفاده کرده اید.

مطالب پر بازدید سایت:

12 دلیل موخوره چیست؟ (+روش های درمان موخوره)

رنگ موی بدون آمونیاک چیست؟

تفاوت ماسک مو و سرم مو🤔

شامپو ضد زردی ( شامپو بنفش ) چیست؟

راهنمای خرید کرم پودر بر اساس نوع و رنگ پوست

فرق بین پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و اوفرش🧐

آموزش کامل روتین مراقبت از مو سر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

2 دیدگاه در “کراتینه مو و مراقبت های پس از آن

  1. پریسا گفت:

    میشه درباره ویتامینه کردن مو هم یه مقاله بزارید و تفاوت هاش رو بنویسید، ممنون.🌹🌹

    1. آرمیدخت گفت:

      ممنون از نظرتون. بله حتما در بخش آرمی مگ قرار داده میشه. دوباره به ما سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *