آرایشی

فرق پرایمر و کانسیلر در چیست؟🤔 (+کاربرد، مزایا و معایب)

انواع مژه-اشتباهات رایج ریمل زدن-آرمیدخت

مقدمه:

فرق پرایمر و کانسیلر در چیست؟ برای خانم هایی که به زیبایی خود اهمیت می دهند یکی از راه های رسیدن به زیبایی استفاده از لوازم آرایشی است. امروزه برای این کار لوازم و محصولات مختلفی در بازار وجود دارد. این محصولات هر یک کاربردی دارند که گاها موجب سردرگمی مصرف کننده می شوند. کانسیلر و پرایمر نیز از این نوع محصولات هستند. اگر با کاربرد و نحوه استفاده این دو محصول آشنا شوید، به شما قول میدهم زیبایی و فرم صورتتان دو چندان خواهد شد. برای شناختن و فهمیدن تفاوت بین آن ها ابتدا باید هریک از آن ها را به صورت جداگانه بررسی کنیم. اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، کانسیلر در بعضی موارد کاربرد کرم پودر را دارد اما پرایمر به عنوان یک زیر ساز عمل میکند. برای درک کامل تفاوت و کاربرد هریک از آن ها و پیشگیری از اشتباهات رایج در استفاده از این دو لوازم آرایشی، با ما همراه باشید. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این محصولات و انواع آن ها آشنا کرده و در نهایت به بررسی فرق پرایمر و کانسیلر بپردازیم.

پرایمر چیست؟

برای اینکه درک کنیم فرق پرایمر و کانسیلر در چیست ابتدا به تعریف پرایمر می پردازبم. برای انجام یک آرایش خوب با ماندگاری بالا طوری که به اصطلاح آرایش صورت ماسیده نشود و زیبایی و جلوه خوبی داشته باشد اولین کاری که باید انجام دهیم چیست؟ قبل از استفاده از کرم پودر، کانسیلر و هر کرم دیگری بجز نرم کننده که ابتدا باید به صورت زد، استفاده از پرایمر آرایشی است. پرایمر به عنوان یک زیر ساز در آرایش مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع پرایمر و نکاتی که موقع خرید پرایمر باید توجه کنید!

پرایمر چیست-آنلاین شاپ آرمیدخت

پرایمر ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع پوست خود باید آن ها را خریداری و استفاده کنید.افراد با پوست های چرب باید از پرایمر های مات کننده استفاده کنند. این نوع از پرایمر ها جلوی منافذ باز پوست را می گیرند و مانع از برق افتادن صورت بعد از گذشت زمان روی صورت افراد می شوند. افراد دارای پوست خشک نیز باید از پرایمر های نرم کننده استفاده کنند تا با حفظ رطوبت پوست، پوست را شاداب نشان دهد.برای پوست های حساس و مستعد جوش و آکنه از پرایمر های آبرسان استفاده میشود و برای پوست های دارای چروک از پرایمر هایی که دارای آنتی اکسیدان و مواد مغذی هستند. اگر نوع پوست خود را نمی شناسید یا دارای پوست معمولی هستید از نوع های بی رنگ برای زیر سازی آرایش تان استفاده کنید. بنابر توضیحات داده شده قیمت پرایمر صورت و برند آن نیز میتواند در کیفیت آن تاثیر گذار باشد. پس زمان خرید پرایمر، به تمامی نکات گفته شده دقت شود.

افرادی هستند که دوست دارند آرایش سبکی داشته باشند و در عین حال پوستشان شاداب و زیبا به نظر برسد در این صورت استفاده از پرایمر به تنهایی برای این نوع آرایش کافی است.

روش استفاده پرایمر چگونه است؟ قبل از استفاده باید پوست خود را شسته و با یک حوله نرم خشک کنید و بعد در صورت داشتن پوست خشک مقداری نرم کننده بزنید. بعد از جذب کامل آن، از پرایمر آرایشی در حد یک نخود با انگشتان دست روی صورت پخش کنید.

فواید استفاده از پرایمر صورت به عنوان یک زیر ساز مناسب

 • ضد پیری
 • اصلاح رنگ پوست
 • نرم کننده و مرطوب کنندگی
 •  اصلاح چربی پوست
 • روشن کنندگی پوست
 • ایجاد ماندگاری بالا در آرایش های حرفه ای

با بررسی مزایای پرایمر صورت باید به این نکته نیز اشاره شود که زیاده روی در استفاده از هر چیزی معایب و ضرر هایی را نیز به همراه خواهد داشت. از آنجایی که ماده اصلی پرایمر ها سیلیکون است استفاده زیاد از آن باعث بسته شدن منافذ پوست شده که باعث بوجود آمدن جوش و آکنه می شود. همین طور به مرور زمان خشکی پوست را برای تان به همراه خواهد داشت.

خرید پرایمر از آرمیدخت😍

کانسیلر چیست؟

کانسیلر در واقع کرم پودری است با غلظت بیشتر و قدرت پوشانندگی بیشتر. مواردی که با کرم پودر قابل پوشش دادن نیست مثل گودی و سیاهی دور چشم و لکه های عمیق روی پوست را می توان با کانسیلر پوشش داد. معمولا پیشنهاد می شود کانسیلر ها بعد از کرم پودرها استفاده شوند و یک درجه روشن تر از کرم پودر درنظر گرفته شوند تا پوشش کاملی روی لک های مانده و پوشش داده نشده و یا سیاهی دور چشم داشته باشد.

کانسیلر چیست-آنلاین شاپ آرمیدخت

انواع کانسیلر، مزایا و معایب آن ها:

کانسیلر های موجود در بازار به حالت های مختلفی وجود دارد:

کانسیلر مایع:

این نوع از کانسیلر ها برای انواع پوست ها مناسب هستند بجز پوست های خیلی خشک. کانسیلر های مات ماندگاری بیشتری روی پوست دارند و پوشش دهی خوبی برای جای جوش و لک ها می باشند. به دلیل پخش شدن روان روی پوست بیشترین طرفدار را در بین انواع کانسیلر ها دارا هستند.

مزایای انواع کانسیلر های مایع:

 • پوشانندگی متوسط تا بسیار زیاد
 •  مناسب برای انواع پوست های نرمال، چرب، مختلط و حساس که مستعد جوش و آکنه هستند.
 • با امکان انتخاب نوع خیلی براق، براق، درخشان ملایم، نیمه مات و مات

خرید کانسیلر مایع پیپا از آرمیدخت

خرید کانسیلر مایع الیزکیتا از آرمیدخت

کانسیلر استیکی:

کانسیلر استیکی حالت نیمه جامدی دارد. این نوع را به صورت خطی یا ضربه ای بر روی پوست استفاده می کنند. غالبا دارای بافت ضخیم، کرمی و دارای رنگدانه های بیشتر می باشند که قدرت پوشانندگی آن ها را خیلی زیاد میکند. به همین دلیل باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند بنابراین برای پوست های چرب مناسب نیستند.

مزایای کانسیلر های استیکی:

– مناسب پوست های نرمال، خشک و حساس است.

– پوشانندگی متغیر: از متوسط تا بسیار بالا دارد.

با امکان انتخاب بین نوع براق و مات پودری.

رنگ کانسیلر چه تاثیری در کاربرد آن دارد؟

کانسیلر ها در رنگ های مختلف برای پوشش دهی ایراد های پوستی در دسترس مصرف کنندگان می باشند. هر چه رنگ کانسیلر روشن تر باشد قدرت پوشانندگی بیشتری خواهد داشت. در زیر به انواع رنگ های کانسیلر ها می پردازیم:

 • کانسیلر زرد: این نوع کانسیلر برای انواع پوست ها قابل استفاده است و بیشتر برای پوشش دهی لک های دور چشم مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کانسیلر نارنجی: مختص افراد با پوست سبزه است.
 • کانسیلر سبز: این نوع کانسیلر برای پوشش دادن لک های قرمز روی پوست که گاها ریشه ی مادر زادی دارند و کمتر کردن قرمزی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کانسیلر بنفش: این کانسیلر برای افرادی که پوست زردی دارند گزینه مناسبی برای پوشش دادن لک های روی صورت شان است.
 • کانسیلر صورتی: این کانسیلر برای از بین بردن رگه های آبی روی پوست های روشن بکار می رود و برای این نوع از پوست ها حالت شادابی را به ارمغان می آورد.

کانسیلر کرمی:

این نوع نیز پوشانندگی خوبی دارند و به خوبی برای پوشش دادن تیرگی چشم و چین و چروک صورت مناسب هستند. به صورت ظرف های کاسه ای کوچک، پالت یا فشرده در بازار وجود دارند. این نوع کانسیلر ها با گرمای پوست و محیط آب شده و می ریزند. به همین دلیل بعد از استفاده از آن ها باید از پودر تثبیت کننده(پودر فیکس) بر روی این نوع کانسیلرها استفاده شود.

با توجه به اینکه برخی از کانسیلر های کرمی موجود در بازار شکل آن ها با کرم موس مشابه است، موقع خرید کانسیلر و خرید کرم موس حتما دقت کنید که این دو محصول را جابجا تهیه نکنید و حتما مشخصات و اسم کالا را به دقت مطالعه کنید. در واقع کرم موس جزو خانواده پنکیک و کرم پودر است و محصولی مشابه این دو محصول است تا کانسیلر و پرایمر.

مزایای کانسیلر های کرمی:

 • با امکان انتخاب بین نوع براق و کرمی
 • پوشانندگی متغیر از حالت متوسط تا بسیار زیاد
 •  مناسب پوست های نرمال، خشک، مختلط و حساس

به خاطر بسپارید که بعضی از لک های صورت با کرم پودر ها قابل پوشش دادن هستند. به دلیل اینکه کرم پودر ها دارای ترکیبات سبک تری نسبت به کانسیلر ها هستند بهتر است اول از کرم پودر استفاده شود در صورت باقی ماندن جای جوش لک یا سیاهی دور چشم بعدا به سراغ کانسیلر ها بروید.

برای پوشاندن سیاهی دور چشم بهتر است از کانسیلری که دو درجه از پوست شما روشن تر است استفاده کنید و به صورت دو مثلث زیر چشم بمالید و با اسفنج یا بیوتی بلندر آن را تثبیت کنید.

برای پوشاندن جای جوش ها بجای استفاده از کرم پودر بیشتر بهتر است از مقداری کانسیلر بر روی آن استفاده کرده و با براش مخصوص آن که یک قلموی باریک، محکم و کمی مخروطی شکل است آن را روی محل مورد نظر بمالید. و در آخر روی جاهایی که از آن استفاده کرده اید را با اسفنج مخصوص تثبیت کننده، تثبیت کنید.

کاربرد های دیگر کانسیلر که نمی دانستید!

به غیر از اینکه کانسیلر یک پوشش دهنده قوی است کاربرد های دیگری نیز دارد که به آن ها اشاره می کنیم:

 • قبل از سایه زدن به پشت چشم های خود کمی کانسیلر بزنید این کار باعث می شود که پف چشمتان کمتر به چشم بیاید و همین طور مانع از ریختن سایه تان می شود.
 • می توان از کانسیلر ها برای رفع اشتباهات آرایشی نیز استفاده کرد.
 • برای تثبیت رژ لب تان می توانید قبل از زدن رژ کمی کانسیلر به لب هایتان بمالید.

بخوانید:

تفاوت ماسک مو و سرم مو🤔

نکات مهمی که موقع خرید کانسیلر باید توجه کنید!

برای اینکه بتوانید نتیجه خوبی از استفاده از این محصول بگیرید و دارای پوست صاف و بدون ایرادی باشید باید متناسب با نوع پوست تان انتخاب کنید. قیمت کانسیلر و برند آن نیز در کیفیت آن بی تاثیر نیست. در مقالات دیگر بهترین مارک کانسیلر ها را برایتان معرفی خواهیم کرد تا خرید اینترنتی کانسیلر را به راحتی انجام دهید و از خرید خود لذت ببرید.

اگر پوست خشکی دارید به دنبال خرید کانسیلر مایع با پوشش مات نباشید چون اینکار پوست شما را خشک تر میکند و به پوست تان آسیب می رساند.

اگر پوست چرب با منافذ باز دارید از نوع کرمی و استیکی استفاده نکنید زیرا این نوع ها به دلیل داشتن چربی در ترکیبات شان باعث می شوند تا پوست تان چرب تر شده و براق شود و جوش بزنید.

هایلایتر چیست؟

هایلایتر زیر دسته کانتورینگ و هایلایت و یکی از لوازم آرایشی و تکمیل کننده آن است که اگر از آن استفاده نکنید آرایش شما ناقص نخواهد بود اما بهتر است که از آن استفاده کنید. این محصول باعث درخشندگی بیشتر و برجسته کردن نقاطی از صورت، مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول آرایشی سبک بعد از آرایش کامل صورت روی پوست صورت  قرار می گیرد. میکاپ آرتیست ها و سلیریتی ها اغلب از این محصول برای کانتور کردن و لیفت و برجسته کردن بعضی از قسمت های صورت شان استفاده می کنند. قبل از استفاده از هایلایتر ها باید مطمئن باشید که تمام فوندیشن ها روی پوست استفاده شد باشد چون بعد از استفاده از هایلایتر نمی شود چیزی به پوست اضافه کرد.

مهم نیست که فرم صورت شما چگونه است، شما باید تشخیص دهید که بهترین قسمت روی صورت شما برای قرار دادن هایلایتر کجاست. روی برجستگی گونه، پایین ومرکز بینی، روی پیشانی و بالای مرکز لب بالا و چانه. این ها قسمت هایی هستند که معمولا هایلایتر روی آن ها قرار می گیرد و باید روشن تر از قسمت های دیگر باشند تا باعث درخشندگی و شاداب نشان دادن صورت شما شود. البته بعضی افراد برای طبیعی به نظر رسیدن آرایش، از هایلایتر فقط روی گونه های خود استفاده می کنند.

اگر در خرید رژگونه یا خرید هایلایتر دودل هستید، باید بدانید که روش استفاده و همچنین کاربرد این دو محصول با یکدیگر متفاوت است. رژگونه عمدتا و میتوان گفت فقط برای برجسته نشان دادن گونه ها و شکل دادن به فرم صورت استفاده می شود. در حالی که شما میتوانید از هایلایتر برای برجسته نشان دادن و هایلایت کردن قسمت های مختلف صورت خود استفاده کنید. پس لازمه داشتن یک آرایش جذاب و خیره کننده استفاده از هردو محصول رژ”ونه و هایلایتر است.

اگر پوست چرب دارید بهتر از از انواع پودری هایلایتر ها استفاده کنید و اگر پوست خشک دارید بهتر است از نوع مایع و کرمی آن استفاده کنید. اگر رنگ پوست شما گندمی یا سفید است، به دنبال هایلایت با تناژ صورتی باشید و پوست های تیره باید از تناژ های طلایی استفاده کنند. تناژ های قرمز و شامپاینی نیز برای همه نوع پوستی مناسب است. توجه داشته باشید در طی روز می توانید از هایلایتر ها به میزان زیاد استفاده کنید ولی این مقدار هایلایتر برای شب مناسب نیست و باعث درخشش زیاد پوست می شود که جلوه بدی به ظاهرتان می دهد.

برای هایلایتر های مایع باید از براش های سخت تر استفاده شود و برای هایلایتر های پودری از براش های معمولی استفاده کنید تا جلوه و درخشندگی خوبی را در پوستتان شاهد باشید. تمامی خانم ها که با چین و چروک پوستی مواجه هستند، می توانند از هایلایتر ها برای درخشندگی و جوان و شاداب نشان دادن پوست شان استفاده کنند. همچنین می توانید مقداری از آن را تنها روی استخوان گونه بزنند تا دیگران جذب صورت شما شوند و اینطور استفاده از هایلایتر برای افراد دارای پوست خشک نیز بسیار جذاب و زیبا خواهد بود.

قبل از استفاده از هایلایتر بر روی گونه باید رژ گونه استفاده شود و هنگام استفاده باید بدانید که براش یا اسفنج ها را برای تثبیت  کردن کرم ها و محو کردن شان نباید زیاد بر روی پوست فشار دهید، زیرا باعث خراب شدن لایه های زیرین آرایش شده و در نتیجه کار اثر معکوس خواهد داشت.

 

سخن آخر

در این مقاله با کاربرد پرایمر و کانسیلر آشنا شدیم و از ترتیب به کار گیری شان در آرایش آشنا شدیم. یادگرفتیم که پرایمر ها با داشتن نرم کننده و مواد معدنی مغذی علاوه بر زیرساز آرایش برای پوست نقش نرم کننده و مرطوب کننده را نیز دارند. دارای بافتی سبک هستند. و برای افراد دارای پوست بدون لک و نرمال می تواند تنها پوشش دهنده پوست باشد. ولی برای افرادی که دارای پوست لک و تیرگی دور چشم هستند (البته بعد از استفاده از کرم پودر) و نداشتن پوشش مناسب میتوان از کانسیلر استفاده کرد زیرا دارای پوشش بسیار قوی روی لک و جای جوش و چین و چروک های روی پوست میباشند. حال با وجود این توضیحات متوجه فرق پرایمر و کانسیلر شده اید. برای آشنایی بهتر دنبال کنندگان آرمی مگ تجربیات استفاده از این محصولات را با ما و همراهان عزیز به اشتراک بگذارید. از نظر شما بهترین کانسیلر و پرایمر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

بخوانید:

چگونه رنگ موی مناسب رنگ پوست و فرم صورت خود را انتخاب کنیم؟👩‍🦰

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

6 دیدگاه در “فرق پرایمر و کانسیلر در چیست؟🤔 (+کاربرد، مزایا و معایب)

 1. فاطمه گفت:

  بهترین پرایمری که استفاده کردم برای مارک لورآل و میبلین هست که اولی رو از شما خریدم عالیه واقعا. کانسیلر هم گلدن رز فقط استفاده کردم. شما کانسیلر های الیزکیتا رو موجود دارید؟ دوس دارم اونم امتحان کنم. از دوستان اگر کسی کانسیلر الیزکیتا استفاده کرده لطفا نظرتونو بگید.

  1. آرمیدخت گفت:

   ممنون از توجه شما فاطمه جان.
   بله موجود هست و میتونید از فروشگاه تهیه کنید و بعد از استفاده نظرتون رو با ما به اشتراک بزارید.

 2. ملیسا گفت:

  بهترین کانسیلر که نمیشه یدونه کانسیلر رو اسم برد. ولی از نظر من میشه گفت بهترین مارک کانسیلر پیپا هستش‌. من که خیلی راضیم ازش. اولین بار حضوری خریده بودم. دومین بار هم از خود آرمیدخت تو تخفیف خریدم. پرایمر تا بحال استفاده نکردم ولی اگر یروز بخوام استفاده کنم پرایمر مارک لورآل خوب میاد به نظرم. فرق پرایمر و کانسیلر رو خوب توضیح دادید ممنونم. یه مقالم جدا هم کامل آموزش استفاده از پرایمر و کانسیلر بذارید لطفا❤❤❤

  1. آرمیدخت گفت:

   بله حتما. سپاس از نظرتون

 3. مهوش گفت:

  سلام بهترین کانسیلری که فروشگاه شما داره پیپا هستش بدون شک‌. کانسیلر پیپا فوق العادست. بهترین کانسیلر نباید بماسه و کانسیلر های مایع فک کنم بهتر باشن. پرایمر هم لورآل و میبلین خوبن ویژگی پرایمر مثل اینا باشه😂🥰. آرمیدخت عزیز لطفا پرایمر میبلین رو شارژ کنید و تخفیفم بزنید روش ممنون🥰🥰🥰🥰🥰

  1. آرمیدخت گفت:

   سلام مهوش جان ممنون از نظرتون. پرایمر میبلین شارژ شده میتونید از طریق فروشگاه خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *