مادر و کودک

آیا استفاده از لوازم آرایشی در دوران بارداری و شیردهی مضر است؟

آیا استفاده از لوازم آرایشی در دوران بارداری مضر است؟-آرمیدخت

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

در دوران بارداری به دلیل وجود مشکلات پوستی، استفاده از لوازم آرایشی میان مادران بسیار مرسوم است. چرا که در این دوران خانم ها اکثرا دارای چهره ای نه چندان شاداب هستند و آن هم به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدنشان است.به همین جهت برای ایجاد شادابی و نشاط و زیبایی در چهره شان به استفاده حتی در بعضی موارد بیش از پیش از وسایل آرایشی در دوران بارداری روی می آورند. همچنین در دوران شیردهی نیز به دلیل بوجود آمدن ملاسما یا همان ماسک بارداری، در دوران بارداری استفاده از وسایل آرایشی بیشتر می شود.

حال سوال این است که آیا استفاده از وسایل آرایشی دردوران بارداری و شیردهی توصیه می شود؟ خیلی از مادران فکر می کنند هر آنچه که میخورند فقط بر روی جنین تاثیر می گذارد. در صورتی که بدن از طریق پوست نیز بسیاری از مواد را جذب می کند پس برای رسیدن به جواب سوال بالا با آرمیدخت همراه باشید.

مواد تشکیل دهنده مضر موجود لوازم آرایشی در دوران بارداری:

1- رتینوئیدها

رتینوئید ها بیشتر در مرطوب کننده های ضد پیری پوست استفاده می شوند. همچنین در درمان بیماری های پوستی مثل آکنه، اختلالات رنگدانه ای و پسوریازیس مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع رتینوئید ها یک نوع ویتامین آ هستند که سرعت تقسیم سلول را بالا می برند و به باسازی پوست کمک می کنند و از کاهش کلاژن پوست جلوگیری می کنند.

مصرف دوز بالای ویتامین آ در دوران بارداری عوارض جبران ناپذیری برای جنین دارد. به همین دلیل از محصولات حاوی مواد زیر در دوران بارداری بپرهیزید:

– تازاروتین. / – ترتینوئین.

– ژل دیفرین(آداپالن). / – پنرتین(آلی ترتینوئین).

– رتین آ، رنووا(ترتینوئین). / – رتونیک اسید.

– رتینول. / -رتینیل لینولیت.

– رتینیل پالمیتات. / -ژل تارگرتین(بگزاروتن).

2- هیدروکسی اسید ها.

لوازم آرایشی دارای هیدروکسی اسید و سالیسلیک اسید در دوران بارداری جزو ممنوعات هستند. این مواد بیشتر در محصولات ضد آکنه، ضد پیری، ضد قرمزی و التهاب پوست مورد استفاده قرار می گیرند. هیدروکسی اسید مثل آلفا هیدوکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید در تعدادی از تونر ها، لایه بردار ها و شوینده ها برای کاهش پیری پوست مورد استفاده قرار می گیرند. سالیسلیک اسید، متداول ترین بتا هیدروکسی اسید است که در بسیاری از لایه بردار ها وجود دارد. در دوران بارداری برای انجام لایه برداری پوست توصیه می شود تا از طریق کلینیک های پوست و تحت نظر یک پزشک، لایه برداری صورت گیرد. چرا که دچار عوارض ناشی از لوازم آرایشی و مواد مضر موجود در آنها در دوران بارداری بر روی جنین نشوید. در واقع تنها مقدار کمی از بتا هیدروکسی اسید ها جذب پوست می شوند، ولی چون بسیار برای جنین مضر هستند پزشکان مصرف این دسته از مواد را در دوران بارداری اکیدا ممنوع کرده اند. مضرات آلفا هیدروکسی اسید های موجود در لوازم آرایشی که دو نوع رایج آن یعنی، اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک می باشند از آن جایی به مقدار بسیار کمی از طریق پوست جذب بدن می شوند برای درمان مشکلات پوستی در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرند و جزو مواد کم خطر در این دوران محسوب می شوند.

لوازم آرایشی دارای مواد زیر در دوران بارداری باید به مقدار کمی مورد استفاده قرار گیرند:

– آلفا هیدروکسی اسید .

– آزلاییک اسید. / – بنزوئیل پر اکسید.

– بتا هیدروکسی بوتانیک اسید. / – بتائین سالیسیلات.

– اسید سیتریک. / – دی کربونیک اسید.

– اسید گلیکولیک. / – اسید هیدرو استیک.

– اسید هیدرو کاپروئیک. / – اسید لاکتیک.

– اسید سالیسلیک. / – اسید ترتوکانیک.

– اسید تروپیک. / – هیدروکسی اتانوئیک اسید.

3- فرمالدئید.

فرمالدئید به عنوان ماده سخت کننده در لاک ها مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر لاک ها این مواد در انواع چسب مژه و ناخن، شامپو و صابون بدن نیز وجود دارند. طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، لوازم آرایشی دارای فرمالدئید در دوران بارداری دارای عوارض گسترده ای میباشند. آسم، تهوع، سقط جنین و رشد غیر طبیعی جنین از عوارض ناگوار این ماده میباشد.

4- تولوئن.

تولوئن به عنوان یک ماده که باعث روان و لغزنده شدن لاک بر روی ناخن شود در لاک ها مورد استفاده قرار می گیرد. طبق تحقیقات علمی، این ماده در دوران بارداری باعث بر سیستم عصبی جنین تاثیر گذاشته و می تواند باعث ایجاد اختلالات شنوایی، ناهنجاری های مادرزادی، اختلالات صورت و مشکلات کلیوی در جنین شود.

5-پارابن.

پارابن نوعی ماده نگهدارنده است که در محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد این ماده تحقیقات جامعی صورت گرفته است که ما نیز در مقالات آرمیدخت به طور مفصل به آن پرداخته ایم. برای آگاهی از مضرات این ماده به مقاله ایی با موضوع “پارابن چیست” در این سایت مراجعه بفرمایید و با انواع آن در محصولات آرایشی و بهداشتی آشنا شوید. طبق تحقیقات انجام شده بر روی مادران باردار در هفته سی و چهار بارداری، دانشمندان متوجه شدند مادرانی که از لوازم آرایشی دارای پارابن در دوران بارداری خود استفاده کرده اند بیشتر کودکان چاقی خواهند داشت. زیرا پارابن با اختلال در غدد درون ریز باعث ایجاد اشتهای کاذب و انباشت چربی بیشتر در بدن کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری از لوازم آرایشی پارابن دار استفاده کرده اند می شود. به همین دلیل و هزاران ضرر دیگر که پارابن برای انسان دارد توصیه می شود که نه در دوران بارداری و نه در هیچ زمانی از لوازم آرایشی دارای پارابن استفاده نشود و به جای آن از محصولات ارگانیک و بدون پارابن استفاده شود.

حتما بخوانید:

پارابن چیست و چه عوارضی برای پوست و بدن دارد؟

6- استون.

استون به عنوان یک ماده پاک کننده لاک مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در دوران بارداری باعث ایجاد مشکلات متعددی در جنین شود، همین طور به دلیل اینکه مادر در این دوران بدن حساس و ضعیفی دارد ممکن است در زن باردار نیز ایجاد مشکلات تنفسی کند. استون بعد از استفاده بیست دقیقه بر روی پوست و ناخن می ماند پس بعد از استفاده باید دست ها را بلافاصله شست.

7- محصولات حاوی ماده اصلی سویا.

لوازم آرایشی، لوسیون و کرم های حاوی سویا در دوران بارداری چندان مضر نیستند. تنها دلیل ممنوعیت آن در دوران بارداری داشتن تاثیرات استروژنیک سویا است که در خانم های دارای ماسک بارداری توصیه نمی شود. زیرا این حالت را تشدید می کند. رایحه ترنج نیز که در لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می کیرد نیز در دوران بارداری باعث تشدید ملاسما می شود.

اگر ملاسما دارید از محصولات حاوی مواد زیر استفاده نکنید:

– لسیتین.

– فسفا تبدیل کولین.

– جزء فعال سویا.

– پروتئین بافت دار گیاهی.

8- هیدروکینون.

به دلیل جذب بالا توسط پوست به هیچ عنوان در دوران بارداری مصرف لوازم آرایشی و مراقبتی حاوی این ماده توصیه نمی شود. این ماده بیشتر در محصولات ضد لک مورد استفاده قرار می گیرد.

9- آمونیاک.

آمونیاک ماده ای است که در رنگ مو مورد استفاده قرار می گیرید. این ماده در لوازم آرایش باعث جذب از طریق پوست و ورود به خون شده و بروز مشکلاتی نظیر سرطان، عدم رشد، نارسایی ژنتیکی و حتی نارسایی قلبی در جنین را به همراه دارد . بهتر است در دوران بار داری از رنگ مو های بدون آمونیاک (که در آرمیدخت نیز موجود است) استفاده کنید و دقت داشته باشید که از رنگ مو در سه ماهه اول بارداری استفاده نکنید.

حتما بخوانید:

رنگ موی بدون آمونیاک چیست؟

10- سرب

سرب به عنوان یک فلز سنگین و ماده شیمیایی در بسیاری از رژها مورد استفاده قرار میگیرد. رژهای دارای سرب دارای ماندگاری بیشتری هستند که برای جنین و مادر بسیار مضر می باشد. از آنجایی که رژ لب جزو وسایل آرایشی است که هم از طریق سیستم گوارشی با بلعیده شدن مقدار کمی از روی لب ها و هم از طریق پوست جذب بدن مادر می شود، می تواند باعث پاره شدن کیسه آب و سقط جنین شود. پس بهتر است از انواع بدون سرب و گیاهی این محصول آرایشی (که در آرمیدخت نیز موجود هست) در دوران بارداری استفاده شود.

11- فتالات.

فتالات به عنوان یک بهبود دهنده ی قابلیت ارتجاعی در پوشش های پلاستیکی مثل لاک ناخن و اسپری مو مورد استفاده قرار میگیرد. لوازم آرایشی دارای فتالات در دوران غیر بارداری علاوه بر تاثیر بد بر عملکرد رحم که منجر به ناباروری می شود، در دوران بارداری نیز باعث سقط جنین و نقص آلت تناسلی در جنین پسر می شود. این ماده شیمیایی باعث تولد نوزاد نارس، وزن کم هنگام تولد، مشکلات رشد اندام ها و اختلال غدد دردن ریز و حتی یائسگی زودرس می شود.

استفاده از لوازم آرایشی در بارداری

خب، تا اینجا در باره مواد مضر و آسیب هایی که به جنین و مادر میزند صحبت کردیم. حال سوال پیش می آید که آیا در دوران بارداری اصلا مجاز به استفاده از مواد آرایشی بی خطر و کم خطر هستیم یا خیر؟

استفاده از ضد آفتاب در بارداری

استفاده از کرم ضد آفتاب به دلیل ایجاد لک بارداری یا همان ماسک بارداری در دوران بارداری توصیه می شود. برای اینکه از استفاده ضد آفتاب در این دوران مطمعن شوید، بهتر است از نوع غیر شیمیایی آن استفاده کنید. البته بدانید که انواع کرم پودر، نمی تواند جایگزین ضد آفتاب شود. در ضد آفتاب های غیر شیمیایی(فیزیکال یا مینرال) از موادی مانند زینگ اکسید و دی اکسید تیتانیوم استفاده می شود که در دوران بارداری جزو مواد بی خطر محسوب می شوند. پس در دوران بارداری هنگام خروج از منزل از ضد آفتاب فیزیکال و غیر شیمیایی استفاده کنید و پوست خود را با کلاه و دستکش و پوشش مناسب از نور خورشید دور نگه دارید و در ساعات اولیه ظهر بین ساعات دوازده تا چهار ظهر خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید.

خرید ضد آفتاب گیاهی از آرمیدخت

استفاده از لایه بردار در بارداری

لایه برداری باعث شادابی و شفاف شدن پوست می شود. از آنجایی که در دوران بارداری انواع لک و آکنه روی پوست ایجاد می شود، خانم ها بیشتر به فکر لایه بردار می افتند. اما به دلیل وجود مواد شیمیایی در لایه بردار ها، بهتر است تا ازلایه بردار قوی استفاده نشود. بجای آن از انواع لایه بردار های ضعیف شامل گلیکولیک لاکتیک و اسید های میوه برای این منظور استفاده کنید که عوارض کمتری دارند. اسید موجود در این لایه بردارها کمتر از پنج دقیقه روی پوست می مانند. لازم به ذکر است که مشکلات پوستی ایجاد شده در دوران بارداری و شیردهی به دلیل افزایش سطح هورمون ها ایجاد می شود و با انجام لایه برداری شاید به صورت موقت مشکل پوستی حل شود و با بازگشت هورمون ها بعد از این دوران به سطح نرمال، این دست از مشکلات نیز برطرف خواهند شد.

خرید لایه بردار از آرمیدخت

استفاده از پنکیک و کرم پودر در بارداری

از آنجایی که کرم پودر ها و پنکک ها دارای عوارضی کمی در بارداری هستند، ولی نوع پوست در استفاده از این مواد موثر است. افراد دارای خشکی پوست در دوران بارداری از پنکک نمی توانند استفاده کنند و افراد دارای پوست چرب نیز از مصرف کرم پودر ها پرهیز کنند. زیرا جوش و التهاب را در پوست این افراد افزایش می دهد. .ولی هنگام خرید لوازم آرایشی در دوران بارداری به وجود پارابن در این محصولات دقت کنید. زیرا پارابن درنود درصد محصولات آرایشی بهداشتی وجود دارد.

خرید کرم پودر از آرمیدخت

حتما بخوانید:

راهنمای خرید کرم پودر بر اساس نوع و رنگ پوست

استفاده از لوازم آرایشی چشم در دوران بارداری(ریمل، خط چشم، ریمل، سایه ها)

اولین موضوع در استفاده از این وسایل وجود پارابن در این وسایل است. ماده بعدی که برای خانم های باردار مضر است و در سایه های چشم وجود دارد پودر آلومینیوم است که باعث ایجاد نقایص جنینی می شود. آلومینیوم در انواع ضد عرق ها و مام نیز مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر پودر آلومینیوم از پودر تالک نیز در سایه ها استفاده می شود. ماده مضر دیگر که در ریمل چشم و مژه وجود دارد اوره دیازولیدییل است که ماده ای نگهدارنده و ضد میکروبی است و فرمالدئید آزاد می کند که در مورد عوارض آن پیش تر صحبت کردیم.

ریمل های مناسب دوران بارداری به جای داشتن مواد شیمیایی و مضر، مثل نفت، سرب، رنگ، پارابن و گلوتن حاوی مواد طبیعی و گیاهی هستند.

امروزه وسایل آرایشی گیاهی در بازار وجود دارند که استفاده از آن ها در دوران بارداری کم خطر تر می باشند

سخن آخر

با مطالعه این مقاله با مواد شیمیای مضر موجود در لوازم آرایشی و عوارض آن بر روی جنین و مادر باردار آشنا شدیم. در آخر لازم به ذکر است که با وجود محصولات متنوع آرایشی و بهداشتی، بهتر است که در سه ماه اول بارداری که اجزای بدن جنین در حال تشکیل می باشد از انواع مواد شیمیایی موجود در این لوازم بدور باشید. بعد از سه ماهه اول می توانید از لوازم آرایشی گیاهی وهمین طور  لوازم آرایشی دارای برند های معتبر که دارای لیبل مواد تشکیل دهنده هستند استفاده کنید تا با مشاهده مواد تشکیل دهنده آن ها از محصولات کم خطر و بی خطر برای خرید محصوا اقدام کنید. آیا شما در دوران بارداری از لوازم آرایشی استفاده می کردید؟ چه محصولاتی را در این دوران مناسب می دانید؟

حتما بخوانید:

شامپو ضد زردی ( شامپو بنفش ) چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *