بهداشت و مراقبت مو

آموزش کامل روتین مراقبت از مو سر

آموزش کامل روتین مراقبت از مو-آرمیدخت1

روتین مراقبت از مو چیست؟

روتین مراقبت از مو: همانطور که در طول روز پوست شما دچار آلودگی می شود و نیاز به مراقبت و پاکسازی دارد، موهای سر نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. شما روزانه طی انجام عملیاتی بر روی پوست صورت خود و انجام قدم به قدم روتین روزانه مراقبت از پوست، آن را از تمام آلودگی های محیطی و یا انواع کرم ها و آرایش ها پاک می کنید. همانقدر که برای داشتن پوستی سالم و صاف و شفاف تلاش می کنید، همینقدر انرژی را باید برای داشتن موهای سالم و درخشان صرف کنید.

البته روتین روزانه مراقبت از پوست با روتین مراقبت از موی سر تفاوت دارد. مهمترین تفاوت این دو در اینست که روتین مراقبت از پوست صورت باید به صورت روزانه انجام شود، حتی اگر فرد هیچ آرایشی بر روی پوست خود نداشته باشد، باز هم مستلزم انجام روتین مراقبت از پوست صورت خود است زیرا عوامل زیادی هستند که باعث به وجود آمدن آلودگی بر روی پوست صورت می شوند. اما روتین مراقبت از موی سر روزانه نیست. 90 درصد اقدامات روتین موی سر زمانی انجام می شود که شما اقدام به شستشوی موهای خود می کنید. این نکته را باید بدانید که روتین مراقبت از مو سر فقط شستن آن نیست و شامل اقداماتی می شود که شما در راستای حفظ سلامت و زیبایی موهای خود انجام می دهید. روتین مراقبت از مو سر اگر قبل از آسیب دیدگی مو انجام شود، تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. پس در ادامه این مقاله از آرمیدخت، نکاتی که آمده است را دنبال کنید تا رویای دست یافتن به موهایی زیبا و سالم به آسانی دست پیدا کنید.

1. شستشوی اصولی موی سر در حمام

استفاده از آب داغ در حمام ممنوع است! خیلی ها فکر میکنند هرچه آب حمام داغ باشد، موها و بدنشان تمیز تز می شود. این یک تفکر اشتباه و یکی از اصلی ترین عوامل آسیب دیدگی موهای سر و حتی خشکی پوست صورت و بدن است. استفاده از آب داغ باعث از بین رفتن مواد طبیعی و روغن های طبیعی در مو و در نتیجه باعث آسیب دیدگی و شکنندگی مو ها می شود. نتایج حمام کردن با آب داغ، موهایی ضعیف، خشک، نازک، کم تحمل و دارای موخوره است.

شستشوی مداوم و روزانه موها اشتباه است! اغلب افراد بر این باورند که هرچه بیشتر موهای خود را بشویند، موهای تمیز تر و سالم تری خواهند داشت. باز هم این تفکر اشتباه است. یک قانون اصلی برای مشخص کردن زمان شستشوی مو ها وجود دارد. آن هم اینست: هر وقت موهایتان کثیف شد آن ها را بشویید! دفعات شستشوی موها بر اساس جنس مو نیز متغیر است. بدین ترتیب که افراد دارای موهای معمولی می توانند طبق این قانون اصلی موهای خود را بشویند و اگر دقیق تر بخواهیم بگوییم بهتر است هفته ای دوبار موهای خود را بشویند. افراد دارای موهای خشک هفته ای یکبار و یا هر 4 روز یکبار باید موهای خود را شستشو دهند تا از آسیب دیدگی و خشکی موهای خود جلوگیری کنند. افراد دارای پوست چرب هر 3 روز یکبار میتوانند اقدام به شستن موهای خود کنند.

2.انتخاب بهترین شامپو سر بر اساس جنس مو

شامپوی مناسب یکی از مهمترین عوامل در روتین مراقبت از مو سر می باشد. نیاز هر مو بر اساس کوتاهی و بلندی آن و همچنین جنس آن متفاوت می باشد. شما ابتدا باید جنس موهای خود را بشناسید، سپس بر اساس نوع موی خود اقدام به خرید محصولات مراقبت از مو مانند خرید شامپو و … کنید.

بهترین شامپو برای موهای خشک شامپویی است که رطوبت کافی برای مو را فراهم کند و با آبرسانی عمیق موها از ریشه تا ساقه از خشکی بیش از حد، آسیب دیدگی و شکنندگی مو و ایجاد موخوره در آن ها جلوگیری کند. بدین منظور، شما میتوانید از شامپو های نرم کننده، آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید. موقع خرید شامپو توجه کنید که این عبارت بر روی شامپو درج شده باشد: مناسب برای موهای خشک و به انگلیسی for dry hair.

بهترین شامپو برای موهای چرب شامپوهای کنترل کننده چربی مو، تقویت کننده، حجم دهنده و رطوبت رسان می باشند. موقع خرید شامپو مناسب موی چرب توجه کنید که این عبارت بر روی شامپو درج شده باشد: مناسب برای موهای چرب و به انگلیسی for oily hair.

بهترین شامپو برای موهای وز، فر، نازک، آسیب دیده و رنگ شده شامپوهای تقویت کنند، حجم دهنده، رطوبت رسان و آبرسان عمیق، نرم کننده و حاوی کلاژن و انواع پروتئین و ویتامین های مورد نیاز مو می باشد. موقع خرید این نوع شامپو ها نیز توجه کنید عبارت های زیر برای هر شامپو بر روی آن درج شده باشد:

شامپو برای موهای وز و مجعد for curly hair

شامپو برای موهای آسیب دیده for damaged hair

شامپو برای موهای رنگ شده for colored hair و یا color protection shampoo

امروز استفاده از شامپوهای بدون سولفات نیز برای این نوع موها به شدت توصیه می شود. برای خرید این نوع شامپو نیز به عبارت زیر در شامپو دقت کنید: sulfate free.

خرید شامپو سر از آرمیدخت

حتما بخوانید:

سولفات چیست و با پوست و مو چه میکند؟

3.استفاده از محصولات مراقبت از مو

در این بخش ابتدا به معرفی محصولات مورد استفاده در روتین مراقبت از مو می پردازیم، سپس در پایان این بخش برای راهنمایی بیشتر شما عزیزان ترتیب و زمان دقیق استفاده از این محصولات را می آوریم.

نرم کننده ها:

استفاده از نرم کننده های مو برای شانه پذیرکردن مو ها و داشتن موهایی نرم و لطیف بسیار ضروری می باشد. بعضی از موها بر اثر رنگ کردن و یا دکلره کردن حالت انعطاف پزیری و کشسانی خود را از دست می دهند. بعضی از موها نیز بر اساس جنسی که دارند زود گره می خورند. و گاها در اثر شانه کردن مو ها زمانی که خیس هستند باعث گره خوردن مو ها و از بین رفتن نرمی و لطافت آن ها میشود. برای جلوگیری از این امر، شما میتوانید از انواع نرم کننده های مو استفاده کنید. بعضی از نرم کننده ها برای استفاده در داخل حمام، و برخی دیگر بعد از حمام مناسب می باشند. شما بر اساس نیاز خود میتوانید یکی از این دو محصول را تهیه و استفاده کنید. نرم کننده های بعد از حمام بیشتر به گره بازکن معروف هستند. زیرا در شانه پذیر کردن موها بعد از حمام تاثیر بسزایی دارند.

هنگام استفاده از نرم کننده ها حتما توجه داشته باشید که آن را فقط بر روی ساقه موی خود بمالید و هرگز بر روی کف سر نرم کننده نزنید. زیرا این امر باعث سست کردن ریشه مو و ریزش شدید مو می شود.

 

استفاده از ماسک مو:

خرید ماسک مو و استفاده از آن یکی از هوشمندانه ترین روش ها جهت ترمیم موهای آسیب دیده و یا حفظ سلامت و جلوگیری از آسیب دیدگی موهای سالم می باشد. ماسک های مو دارای ترکیبات خاصی هستند که برای مو بسیار مفید می باشند. ماسک مو بر اساس کارایی و نوع آن دارای انواع مختلفی است. هنگام خرید ماسک مو نیز مانند زمان خرید شامپو باید دقت زیادی داشته باشید. زیرا اگر یک ماسک مویی تهیه کنید که محتویات آن مناسب موهای شما نیست، آسیب زیادی به موهای شما وارد می شود. مانند زمانی که فرد دارای موهای خشک، ماسک مو مناسب موهای چرب را انتخاب کند! در اینصورت موهای فرد بیشتر خشک شده و آسیب جدی بر آن ها وارد میشود. جهت جلوگیری از این امر حتما چک کنید که ماسک مو مناسب موهای شما باشد و حتما روی آن عبارت هایی که در قسمت دوم برای شامپو ذکر کردیم، روی ماسک مو نیز وجود داشته باشد.

ماسک مو محصولی مغذی است که هر آنچه که موهای شما برای آن نیاز دارد را برای شما فراهم می کند. ماسک های مو به دو صورت قابل استفاده می باشند. داخل حمام و بعد حمام. کارایی این نوع ماسک های مو تفاوت چندانی ندارند. ماسک موی داخل حمام همانطور که از اسمش پیدا است، نیاز به آبکشی دارد و ماسک موی بعد از حمام نیاز به آبکشی ندارد.

بخش بعدی این مقاله به زودی در ادامه همین مقاله منتشر خواهد شد. با آرمیدخت همراه باشید.

سخن آخر

در این مقاله به چند سوال اساسی در رابطه با مراقبت از مو جواب دادیم. به اولین سوال “روتین مراقبت از مو چیست؟” با توضیح کامل در ابتدای مقاله پاسخ داده شد. در ادامه نیز اقدامات و محصولات مورد نیاز روتین مراقبت از مو آورده شد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. حال نوبت شماست. به این سوال در بخش دیدگاه های مقاله پاسخ دهید: ” شما کدامیک از مواردی که در مقاله به آن ها اشاره شد را رعایت می کنید؟ روتین مراقبت از مو شما چگونه است؟”

مقاله های پر بازدید سایت:

بوتاکس مو چیست؟(فواید و عوارض انجام بوتاکس مو)

چگونه رنگ موی مناسب رنگ پوست و فرم صورت خود را انتخاب کنیم؟👩‍🦰

تفاوت ماسک مو و سرم مو🤔

شامپو ضد زردی ( شامپو بنفش ) چیست؟

کراتینه مو و مراقبت های پس از آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *