مراقبت پوست

14 نکته طلایی مراقبت از پوست چرب که باید بدانید!

14 راهکار درمان و مراقبت از پوست چرب که باید بدانید!

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

مراقبت از پوست چرب نیز به اندازه درمان چربی اضافی آن بسیار مهم و اساسی است. افرادی که دارای پوست چرب هستند، همیشه از وجود جوش روی صورت خود شکایت دارند. تا کنون شده که از خواب بیدار شوید و ببینید که مقداری چربی(سبوم) روی پوستتان هست و از این چربی احساس سنگینی روی پوست به شما دست بدهد؟ خیلی از افرادی که دارای پوست چرب هستند به دلیل باز بودن منافذ پوستی شان و اینکه به راحتی با آلودگی هوا و وسایل آرایشی که روزانه مورد استفاده قرار می گیرند، به راحتی مسدود شده و باعث بوجود آمدن آکنه، جوش های زیر جلدی چرکی و همچنین جوش سر سیاه می شوند. البته کسانی که پوست چرب دارند و از جوش ها کلافه شده اند، باید بدانند که پوست های چرب کمتر از دیگر پوست ها دچار چین و چروک پوستی می شوند. افراد دارای پوست چرب بدانند که هنوز هیچ آزمایش علمی ثابت نکرده که خوردن غذا های چرب باعث ترشح بیشتر چربی در پوست می شود. بلکه افراد دارای پوست چرب به صورت ژنتیکی این عامل را از زمان تولد با خود به همراه دارند. مراقبت از این پوست ها دارای اصول و قواعدی است و باید ها و نباید هایی را به همراه دارد که ما به عنوان تیم تولید محتوا آرمیدخت در این مقاله سعی در اشاره به آن داریم، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نکات لازم، باید ها و نباید های مراقبت از پوست های چرب (14 راهکار ساده برای کنار آمدن با چربی پوست).

برای مراقبت از پوست چرب و کنترل چربی پوست باید افراد دارای این نوع پوست نکاتی را رعایت کنند که به صورت روتین و روزانه انجام این کار ها ضروری می باشد. افراد دارای پوست چرب، دارای منافذ پوستی باز هستند که اگر با دقت از روی پوست پاک سازی نشود باعث انسداد این منافذ شده و ایجاد جوش های چرکی و سر سیاه و آکنه روی پوست می شود، که نتیجه مراقبت پوست بصورت نادرست است. حال به بررسی نکات لازم برای مراقبت از پوست چرب می پردازیم:

1- استفاده از پاک کننده های مناسب پوست چرب.

بعضی از افراد فکر می کنند که استفاده از پاک کننده ها باعث ایجاد چربی بیشتر بر روی پوست شان می شود که باید گفت این یک اشتباه بزرگ است. چرا که پاک کننده های حاوی چربی برای پاک کردن چربی روی پوست مناسب هستند  چون فقط چربی در چربی قابل حل است نه چربی در آب. پاک کننده های بر پایه آب نمی توانند چربی پوست را در خود حل کنند پس در انتخاب پاک کننده دقت داشته باشید که مناسب پوست چرب باشد. بهتر است از پاک کننده های فومی استفاده کنید.

برای مراقبت از پوست چرب بهتر است از پاک کننده های حاوی “اسید سالیسیلیک” استفاده شود. زیرا این ماده عمیقا به منافذ پوست نفوذ کرده و چربی هایی که باعث انسداد منافذ پوستی شده اند را بیرون می کشد و در پاکسازی منافذ باز پوست عملکرد خوبی دارد.

استفاده از محصولات دارای “رتینوئید” در شب برای افراد دارای پوست چرب توصیه می شود. زیرا این ماده باعث کاهش سبوم( چربی پوست) می شود که خود عامل کنترل چربی پوست خواهد بود.

2- استفاده از زیر ساز آرایشی فاقد چربی.

افراد دارای پوست چرب بهتر است برای مراقب از پوست خود و جلوگیری از برق افتادن پوست بعد از آرایش، از زیر ساز های پودری مثل پنکیک استفاده کنند. زیرا انواع زیر ساز های کرمی دارای چربی هستند که مصرف روزانه شان باعث ایجاد مشکلات پوستی می شود.

3- خودداری از استعمال پاک کننده های قوی.

افرادی که دارای پوست چرب هستند فکر می کنند که با استفاده از پاک کننده های قوی چربی پوست شان را به طور قطع کم می کنند. متاسفانه باید گفت که این باور باز هم یک تفکر اشتباه است. زیرا این مواد به طور مقطعی چربی پوست را بطور کامل از بین میبرند و باعث خشکی پوست می شوند، ولی بعد از مدتی باعث ترشح بیشتر چربی پوست می شوند.

پاک کننده های حاوی “آلکا سدیم لوریل سولفات” از دسته یاد شده هستند که باعث خشکی پوست و کم شدن رطوبت پوست می شوند. که چنانچه که گفته شد باعث آسیب به پوست های چرب می شود. شستشوی ساده با آب و صابون نیز باعث بوجود آمدن همین اتفاق برای افراد دارای پوست چرب خواهد شد. چرا که صابون نیز، باعث از بین رفتن چربی پوست میگردد. بهترین راهکار برای مراقبت از پوست چرب، ایجاد تعادل بین چربی و رطوبت پوست است. بهترین روش برای این کار استفاده از پاک کننده های اشاره شده در بند اول، یعنی مناسب پوست های چرب است تا تعادل چربی و رطوبت پوست را حفظ کند.

4- به مقدار فراوان آب بنوشید.

نوشیدن آب باعث حفظ رطوبت پوست می شود. به توصیه پزشکان نوشیدن آب ولرم بصورت ناشتا باعث شفافیت پوست می شود. زیرا سموم موجود در بدن با این روش دفع شده و کبد سالم باعث ایجاد پوست شفاف خواهد شد. افراد دارای پوست چرب نیز به دلیل مصرف آب، افزایش رطوبت و چربی کمتر بر روی پوست خود احساس خواهند کرد و پوست  چربی کمتری را ترشح خواهد کرد. این روش یکی از مهمترین و البته راحت ترین و در دسترس ترین روش برای مراقبت از پوست چرب می باشد.

5- از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

14 راهکار درمان و مراقبت از پوست چرب که باید بدانید!

چنانچه که گفته شد، با ایجاد رطوبت مناسب روی پوست و استفاده از کرم های آبرسان مناسب که بر پایه آب باشند، می توان رطوبت پوست را تامین کرد و در طی روز ترشح چربی کمتر توسط پوست احساس کرد.

6- استفاده از ضد آفتاب مناسب.

همیشه بخاطر داشته باشید که برای مراقبت از پوست در برابر اشعه های خورشید استفاده از کرم های ضد آفتاب ضروری است. افراد دارای پوست چرب برای مراقبت از پوست چرب شان باید از انواع کرم های بدون روغن یا به اصطلاح Oil Free استفاده کنند.

نکته مهم در مورد ضد آفتاب ها که خیلی از مصرف کننده گان از آن بی خبرند این است که، هر چه میزان فاکتور کنترل اشعه مضر آفتاب یا همان SPF ضد آفتاب بیشتر، مقدار چربی کرم نیز بیشتر. برای آشنایی با انواع ضد آفتاب ها شما را به مطالعه مقاله ای با همین عنوان در آرمی مگ در سایت آرمیدخت دعوت می کنم.

بخوانید:

انواع کرم ضد آفتاب (+راهنمای خرید)🎁

مقاله بالا یک راهنمای کامل برای خرید ضد آفتاب می باشد که مطالعه آن خالی از لطف نیست. بهترین نوع ضد آفتاب که باید روزانه و روتین استفاده شود دارایSPF  معادل عدد 30 میباشد. البته برای افراد دارای پوست چرب از نوع فاقد چربی و از همه بهتر آن هایی که حاوی “زینگ اکسید” و “تیتانیوم دی اکسید” هستند استفاده کنید.

7- از لینولئیک اسید برای داشتن پوست خوب و مرطوب قافل نشوید.

لینولئیک اسید یک اسید چرب ضروری اشباع نشده است که از خانواده امگا شش می باشد و بیشتر در روغن های گیاهی یافت می شود. این روغن با خاصیت آبرسانی بالایی که دارد باعث حفظ نفوذ پذیری آب به پوست می شود و یکی از راه های درمان برای افراد دارای پوست مستعد به آکنه می باشد. همچنان که میدانید، افراد دارای پوست چرب بسیار در معرض بروز آکنه در پوستشان می باشند. وجود این ماده و استفاده از آن باعث جذب رطوبت به زیر پوست شده و برای زیبایی پوست و تعدیل میزان چربی پوست بسیار کارساز است. برای مراقبت از پوست چرب بهتر است مصرف این ماده جدی گرفته شود. اسید لینولئیک، در دانه سویا، آرگان و دیگر دانه های روغنی موجود است.

8- از ماسک خاک رس استفاده کنید.

ماسک خاک رس- آرمیدخت

خاک رس فواید بسیاری دارد و سرشار از کلسیم، منیزیم، سیلیکا و روی است که بسیار برای پوست مناسب است. خاک رس با تحریک سیستم لنفاوی، کثیفی و روغن اضافی را از روی پوست پاک می کند. ماسک خاک رس باعث می شود تا چربی اضافه روی پوست را از میان برده و با مرطوب کردن و جلوگیری از خشکی بیش از حد پوست، از پوست های چرب مراقبت کرده و به حفظ تعادل چربی پوست کمک می کند. البته لازم به ذکر است که خاک رس به عنوان یک لایه بردار ملایم نیز عمل میکند. پس مصرف روزانه آن توصیه نمی شود. هر هفته یک الی دو مرتبه می توانید از این ماسک برای مراقبت از پوست چرب استفاده کنید.

9- همواره از لوازم آرایشی فاقد چربی استفاده کنید.

امروزه در بازار انواع کرم ها، مرطوب کننده ها، ضد آفتاب ها وجود دارند. افراد دارای پوست چرب بهتر است از مرطوب کننده های آبرسان بر پایه آب و از زیر ساز های آرایشی پودری استفاده کنند.این کار باعث میشود تا دچار انسداد منافذ پوستی و عوارض بعد از آن نشوند.

10- هنگام خواب آرایش خود را پاک کنید.

تقریبا همه ما می دانیم که شب با آرایش خوابیدن چقدر برای پوست ضرر دارد، ولی با این وجود طبق تحقیقات میدانی آرمیدخت، از هر ده نفر فقط شش نفر قبل از خواب آرایش خود را از روی پوست پاک می کنند. انواع کرم ها و آرایش های موجود روی پوست باعث جذب آلودگی هوا روی پوست می شوند که افراد دارای پوست چرب بیشتر باید مراقب این موضوع باشند. این موضوع یعنی شستن و پاک کردن آرایش را با محلول های ملایم و مخصوص پوست چرب جدی بگیرید.

بخوانید:

12 نکته طلایی مراقبت از پوست خشک!

11- استفاده از پد های چربی گیر پوست.

متخصصان پوست شستشوی مداوم پوست را به افراد دارای پوست چرب آن هم با وجود سولفات در صابون های معمولی توصیه نمی کنند. به جای آن استفاده از پد های چربی گیر را بسیار توصیه می کنند، چرا که این پد ها هم آسان مصرف هستند و هم در هر جایی قابل استفاده. همچنین از منظر زیبایی، به دلیل داشتن مقداری پودر روی آن ها پوستتان را یکدست و صاف می کنند. در صورت دسترسی نداشتن به این پد ها برای مراقبت از پوست چرب می توانید از دستمال کاغذی نیز استفاده کنید. به طوری که دستمال را روی  پوست صورت قرار داده و با دست برای مدت چند ثانیه فشار دهید سپس آن را از روی پوست خود بردارید. این کار کمی از چربی پوست را کم می کند. دقت کنید دستمال را روی پوست نکشید، زیرا باعث آسیب به پوست تان می شوید.

12- دست هایتان را به طور مداوم بر پوستتان نکشید.

برای مراقبت از پوست چرب خود و عدم پخش چربی به کل صورت، دست به روی صورتتان نکشید. این کار هم باعث می شود تا آلودگی از دست به پوست صورت منتقل شده و هم چربی پوست به همه جای صورت پخش شود که باعث ایجاد انواع بیماری های پوستی می شود.

13- روزانه بیشتر از دو بار صورت خود را نشویید.

توجه کنید که روزانه فقط دوبار، یک بار صبح بعد از بیدار شدن از خواب و بار دیگر شب هنگام رفتن به رختخواب صورت خود را بشویید. زیرا پوست شما به صورت ژنتیکی چرب است و با شستشوی بیشتر پوست و خشک شدن آن، پوست دوباره ترغیب می شود تا بیشتر به ترشح چربی بپردازد.

دقت کنید که بعد از شستشو، پوست صورت خود را با یک حوله نرم به آرامی پاک کنید. زیرا بعد از شستشو پوست، چربی پوست کم شده و با محکم پاک کردن صورت باعث کشیدگی پوست میشوید که نهایتا باعث ایجاد چین و چروک روی پوست می شود.

14- استفاده از لایه بردار مناسب.

افرادی که دارای پوست چرب هستند باید بدانند که برای مراقبت از پوست چرب باید هفته ای دو الی سه بار از انواع لایه بردار های ملایم استفاده کنند. زیرا با این کار علاوه بر پاک سازی چربی پوست، لایه های مرده پوست که روی پوست صورت تجمع پیدا کرده و منافذ پوستی را می بندند را از بین برده و از روی پوست پاکسازی میکند. این کار باعث میشود تا پوست سالم و به دور از جوش و آکنه و بد تر از آن پوستی با ظاهر پوست پرتغالی داشته باشند.

سخن آخر

با توجه به توضیحات ارائه شده در متن مقاله متوجه شدید که چگونه باید از پوست چرب مراقبت کرد که هم رطوبت و شادابی اش را حفظ کند و هم چربی پوست متعادل شود. اما در آخر باید گفت که شستشوی زیاد، استفاده از لایه بردار قوی، استفاده نکردن از مرطوب کننده و استفاده نکردن از ضد آفتاب اصلا درست نیست و جزو اشتباهات رایج میان افراد است. برای سالم ماندن پوست باید مراقبت های اصولی انجام دهیم. اشتباه دیگر که بین مردم رایج است، این است که خوردن غذا های چرب باعث افزایش چربی پوست می شود که این نیز یک باور غلط است. مراقبت ناصحیح از پوست چرب باعث افزایش ترشح چربی می شود نه خوردن غذای چرب. افراد دارای پوست چرب از بدو تولد با این نوع پوست متولد می شوند نه اینکه عوامل خارجی تعیین کننده نوع پوست باشند.

شما دارای چه نوع پوستی هستید؟ و اگر پوست چربی دارید برای مراقبت از پوست چرب تان چه کار هایی انجام می دهید؟ از چه محصولاتی استفاده می کنید و آیا از آن محصولات رضایت کامل دارید؟ با ما از تجربیاتتان بگویید و تجربیاتتان را با آرمیدخت و کاربران به اشتراک بگذارید.

بخوانید:

تفاوت ماسک مو و سرم مو🤔

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *