مراقبت پوست

روتین روزانه مراقبت از پوست

روتین روزانه مراقبت از پوست-آرمیدخت

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

قبل از انجام هر اقدام مراقبتی ابتدا بهترین قدم شناخت نوع پوست است. همچنین برای مراقبت از انواع پوست باید چه کارهایی را انجام داد، زیرا با توجه به نوع پوست این مراقبت روزانه متفاوت خواهد بود. در این مقاله با آرمیدخت همراه باشید تا هرچه بیشتر با روال روتین مراقبت از پوست آشنا شوید. در این مقاله سعی خواهد شد شما را با انواع پوست ها و چگونگی مراقبت روزانه از آن آشنا کنیم.

انواع پوست و روتین مراقبت روزانه از آن.

قبل از اینکه روند روتین مراقبت از پوست را بدانید باید ابتدا با انواع پوست آشنا شوید تا بتوانید به طور کامل و صحیحی از آن مراقبت کنید. پوست مهمترین عامل در زیبایی ظاهری هر شخص است. سالم و زیبا ماندن این عضو در گرو شناخت پوست و اقدامات روتین مراقبت از آن میباشد. علاوه بر همه اینها پوست اولین سپر دفاعی بدن در برابر ورود انواع ویروس و باکتری است. پس سالم ماندن پوست نیازمند مراقبت روزانه از آن است.

پوست طبیعی و نرمال

این نوع از پوست ها از نقطه نظر های متفاوت، بهترین نوع پوست یاد میشوند. زیرا نه بسیار چرب هستند و نه خشک. چربی پوست به اندازه و متعادل در این نوع پوست ها ترشح می شود. مراقبت از این نوع پوست ها بسیار راحت است. زیرا کمتر به چیزی حساس هستند. اما عدم مراقبت روزانه لازم از این پوست ها همچون انواع دیگر پوست، باعث ایجاد عوارض ناخوشایند و بعضا جبران ناپذیر می شود. با مراقبت روزانه از این نوع پوست ها می توان آن را همیشه در حالت نرمال و زیبا نگه داشت. در غیر این صورت پوست به رفته رفته متمایل به حالت چرب و یا خشک می شود که در آن حالت پوست، حساس تلقی شده و نگهداری و مراقبت از آن کمی دشوارتر خواهد شد.

روتین مراقبت از پوست های طبیعی و نرمال.

روتین روزانه مراقبت از پوست باید به صورت روز و شب انجام گیرد. ابتدا با آغاز روز باید پوست را طوری مراقبت و نگهداری کرد که طی روز با وجود آلودگی هوا، اشعه های مضر خورشید و هزاران عوامل خارجی که پوست با آن ها بطور روزانه درگیر است، آن را از خشکی نجات داد. در ادامه با روند مراقبت از پوست های نرمال بیشتر آشنا میشویم.

* هنگام صبح ابتدا پوست خود را با یک شوینده مناسب پوست نرمال پاک کنید. دقت کنید این شوینده ها مناسب با پوستتان باشد در غیر این صورت پوستتان را خشک و یا چرب می کنند. این شوینده ها که اغلب به صورت ژل شستشو و فوم شستشو در بازار وجود دارند. به آسانی از آرمیدخت نیز قابل تهیه هستند. این مواد، باعث می شوند تا تمام چربی ها و آلودگی ها که در منافذ پوستی شما جمع شده اند به خوبی پاک شوند. این کار باعث می شود آرایش نیز بهتر به صورت شما بنشیند.

* بعد از شستشو صورت بهتر است از یک تونر طبیعی و بدون الکل برای پوستتان استفاده کنید. مانند تونر گلاب، زیرا این تونر هم پوستتان را کاملا از آلودگی ها پاک می کند و هم یک آبرسان طبیعی برای پوست است.

* بعد از انجام عملیات پاکسازی پوست نوبت به استفاده از مرطوب کننده و محصولات آبرسان است. زیرا شست و شو به طور طبیعی چربی پوست را از بین میبرد با استفاده از کرم های مرطوب کننده و آبرسان، پوست را دوباره شاداب کرده و به حالت نرمال باز خواهید گرداند .

* و در انتهای مراقبت روتین روزانه از پوست در ابتدای صبح، نباید ضد آفتاب فراموش شود. زیرا در طی روز پوست در برابر اشعه های مضر خورشید قرار می گیرد و این اصلا ربطی به بیرون رفتن یا نرفتن شما از خانه ندارد. زیرا اشعه های مضر خورشید از پشت شیشه خانه نیز بر روی پوست شما اثرات سوئی را به همراه دارند. در مورد اشعه های مضر خورشید و ضد آفتاب مناسب انواع پوست،شما را به مطالعه مقاله با عنوان انواع کرم ضد آفتاب در آرمی مگ دعوت میکنیم.

انواع کرم ضد آفتاب (+راهنمای خرید)🎁

* بعد از گذراندن یک روز چه در منزل و چه در محل کار، حال شب است و زمان استراحت. در این زمان نیز باید به فکر پوستتان و استراحت آن نیز باشید. اولین اقدام قبل از هر کاری، شستشو مناسب پوست است. برای اینکار محصولات بسیاری در بازار وجود دارد که علاوه بر تمیز کردن پوست از انواع آلودگی ها نرم کننده و آبرسان خوبی نیز هستند .

* بعد از شست و شو، استفاده از یک سرم پوست می تواند برای پوست بسیار مفید باشد و یا حتی استفاده از ماسک صورت نیز برای شادابی پوست بسیار مفید است.

* اگر دور چشم تان تیره است، می توانید شب ها قبل از خواب از کرم دور چشم استفاده کنید. در انتهای کار از محصولات آبرسان پوست و کرم مرطوب کننده قافل نشوید. زیرا در طی روز پوست شما با بسیاری از عوامل محیطی درگیر است و شوینده ها نیز باعث از بین رفتن مقدار طبیعی چربی پوست می شوند. به همین دلیل استفاده از مرطوب کننده و محصولات آبرسان برای پوست عاملی مهم است.

پوست چرب

روتین مراقبت از پوست-آرمیدخت

اگر پوستی براق دارید که چربی کنترل نشده ترشح کرده و باعث ایجاد حس ناخوشایند در شما میشود، باید بدانید که پوستتان از نوع چرب است. این نوع از پوست ها به شدت مستعد جوش و آکنه هستند و اگر در مراقبت روزانه خود از پوست، این مقدار ترشح چربی را کنترل نکنند پوست صاف و شادابی نخواهند داشت. این افراد به دلیل داشتن منافذ پوستی بزرگتر از انواع دیگر پوست ها یا اصطلاحا منافذ باز پوست،همواره در معرض مسدود شدگی منافذ قرار دارند. آلودگی های محیطی و محصولات آرایشی استفاده شده بر روی پوست، باعث ایجاد یک لایه مسدود کننده بر روی منافذ پوست میشوند. این امر باعث میشود تا چربی ترشح شده زیر پوست باقی مانده و بیشتر دچار جوش های چرکی و حتی سر سیاه روی پوست می شود. آرمیدخت قدم به قدم برای محافظت از پوست چرب، همراه شماست. کافس است موارد ذکر شده در پاراگراف های بعد را انجام داده و از پوستی سالم لذت ببرید.

* برای مراقبت روتین روزانه پوست های چرب، باید ابتدا در طی روز پوست را با یک پاک کننده عالی و مناسب با پوست چرب شستشو دهید. افرادی با پوست چرب، باید هفته ای دو الی سه مرتبه از یک اسکراب مناسب استفاده کنند.این کار باعث میشود تا از شر آلودگی و سلول های مرده که در سطح پوست تجمع کرده و منافذ پوستی را مسدود کرده اند خلاص شوند.

* بعد از شستشو نوبت به استفاده از مرطوب کننده ها و محصولات آبرسان پوست می رسد. شاید فکر کنید که مرطوب کننده ها به پوست چربی اضافه می کنند.تا حدی درست است. زیرا انواع محصولات مرطوب کننده و آبرسان دارای کمی چربی در ترکیبات خود هستند. اما باید به این نکته توجه کنید که بعد از شستشو، پوست رطوبت خود را از دست می دهد و در افراد دارای پوست چرب این عامل باعث ترشح بیشتر چربی پوست خواهد شد. پس استفاده از این محصولات امری ضروری است. نگرانی از بابت چربی اضافه شده به پوست از طریق مرطوب کننده و آبرسان ها را نداشته باشید.

* بعد از انجام موارد بالا استفاده از ضد آفتاب مناسب پوست چرب عامل ضروری در مراقبت روتین پوست در طی روز است. ضد آفتاب افراد دارای پوست چرب فاقد چربی می باشد تا پوست باعث تحریک پوست و ایجاد جوش بر روی صورت نشود.

* در انتهای روز نیز باید پوست را با شوینده مناسب نوع پوست خود، بطور کامل بشویید و تونر مناسب پوست های چرب،  برای از بین بردن کامل آلودگی هایی که در منافذ پوستی مانده اند استفاده کنید و در انتها از یک کرم شب که بر پایه آب و مناسب پوست های چرب است استفاده کنید.

* هنگام آرایش پوست های چرب نیز دقت کنید که از کرم هایی استفاده کنید تا چربی بیشتری را به پوستتان در طی روز اضافه نکنند .

حتما بخوانید:

14 نکته طلایی مراقبت از پوست چرب که باید بدانید!

پوست خشک

پوست های خشک، پوست هایی هستند که بعد از شستشو افراد احساس کشیدگی و خشکی در پوستشان می کنند. در این افراد نیز چربی پوست بسیار کم ترشح می شود و به همین دلیل پوست شان خشک و بسیار مستعد چین و چروک است.

* برای مراقبت روزانه و روتین از این نوع از پوستها از پاک کننده های ملایم که به صورت ژل و فوم نیستند استفاده کنید. مانند انواع میسلار واتر های موجود در بازار. زیرا این نوع از پاک کننده ها رطوبت پوست را حفظ می کنند و از خشکی پوست جلوگیری می کنند.

* سرم های آنتی اکسیدان که حاوی ویتامین آ و ای هستند نیز برای افراد دارای پوست خشک گزینه مناسبی هستند. زیرا این سرم ها پوست خشک را تقویت می کنند و برای افزایش کلاژن سازی پوست در این افراد نیز مناسب میباشند.

* و مثل همه انواع پوست، استفاده از مرطوب کننده های چرب و غلیظ برای این افراد مناسب است تا چربی پوستشان را حفظ کرده و مانع از خشک شدن پوست و از بین رفتن رطوبت پوست شود.

* در انتها افراد دارای پوست خشک در طی روز باید از ضد آفتاب مناسب پوست های خشک استفاده کنند تا دچار خشکی پوست بیشتری نشوند .

* در پایان روز نیز باید پوست را از انواع آلودگی هایی که در طی روز ایجاد شده اند، پاک کرد. بهترین روش استفاده از انواع ژل و فوم های شستشو مخصوص پوست خشک است. بعد از آن از یک ماسک مناسب پوست که حاوی مواد مناسب برای آبرسانی  پوست باشد استفاده کنید.

* استفاده از کرم دور چشم نیز برای افراد دارای پوست خشک بسیار ضروری است. زیرا به دلیل نازک بودن و چربی کمتری که در اطراف چشم و دور لب وجود دارد امکان ایجاد چین و چروک در این مناطق بیشتر خواهد بود. پس از یک کرم دور چشمی استفاده کنید که مناسب پوستتان باشد و کلاژن سازی را در این منطقه از پوست تان افزایش دهد.

* در انتهای کار نوبت به استفاده از یک مرطوب کننده با قدرت آبرسانی بالا است. کرم های مرطوب کننده ای که حاوی روغن جوجوبا، روغن گل رز، روغن بادام شیرین و روغن گل پامچال باشند، مناسب پوست خشک هستند. زیرا آبرسانی را عمیق تر انجام میدهند.

حتما بخوانید:

12 نکته طلایی مراقبت از پوست خشک!

پوست مختلط

پوستهای مختلط نوعی از پوست هستند که قسمت تی مانند صورت یعنی پیشانی و بینی و اطراف آن حالت چرب دارد و روی گونه ها حالت خشک. در واقع این نوع از پوست ها ترکیب دو حالت چرب و خشک هستند. برای این نوع پوست، امکان استفاده از هیچکدام از موارد یاد شده بالا وجود ندارد. زیرا اگر چنانچه از شوینده های پوست خشک استفاده کنند، ناحیه چرب، چرب تر شده و ظاهر نا مناسبی را در آنها ایجاد میکند. برعکس، اگر از شوینده ها و سایر روتین های مراقبتی پوست چرب استفاده کنند، خشکی نواحی خشک پوست، دو چندان شده و باعث ایجاد حس ناخوشایند و پیری زودرس در آن نواحی میشود. آرمیدخت، در ادامه روتین و مراحل رسیدگی به این پوست ها را مورد بررسی قرار میدهد.

* برای مراقبت روتین و روزانه از این نوع از پوست ها بهتر است که از محصولات شستشو مناسب پوست چرب و همچنین از تونر های فاقد الکل بعد از شست و شو روی پوست استفاده شود.

* از سرم های حاوی اسید هیالورونیک استفاده شود. زیرا این سرم ها برای افراد دارای پوست ترکیبی گزینه مناسبی بوده و برای پوست حس سنگینی و چرب بودن را به همراه نمی آورد.

* از کرم مرطوب کننده سبک استفاده شود. از آنجایی که بیشترین جوش در صورت در ناحیه پیشانی است پس افراد دارای پوست چرب نیز مراقبت های مربوط به پوست چرب را انجام دهند ولی به فکر قسمت های خشک پوست شان نیز باشند.در واقع در قسمت گونه ها از مرطوب کننده های مناسب پوست خشک استفاده کنید.

* ضد آفتاب آخرین مرحله از مراقب پوست در طی روز است. افراد دارای پوست ترکیبی نیز باید از ضد آفتاب مخصوص پوست های چرب استفاده کنند تا دچار جوش های پوستی نشوند.

* در انتهای شب برای پاک کردن صورت از آلودگی هایی که طی روز برروی پوست باقی مانده، باید پوست را شستشو داد بعد از شستشو با ژل و فوم های شستشو پوست، نوبت به مرطوب کردن میرسد. با استفاده از کرم های مناسب و نه زیاد سنگین و چرب، رطوبت را به پوستتان باز گردانید. البته از کرم های دور چشم مناسب نیز استفاده کنید.

مطالب مفید:

10 ماسک صورت خانگی برای درمان جوش صورت

پوست های حساس

این نوع از پوست ها به هر محصولی واکنش نشان می دهند و حتی به نور خورشید نیز در طی روز حساسیت نشان می دهند. در کل، این نوع چنانچه که از اسم آن برمی‌آید، نسبت به هر عامل خارجی حساس هستند و احتمال قرمزی و ایجاد لک بر روی پوست، در این نوع بسیار بالاست.

* برای افراد دارای پوست حساس بهتر است از محصولات شستشو که حالت فوم ندارند و بدون سولفات هستند استفاده شود. این نوع از محصولات شست و شو دهنده می توانند بدون ایجاد حساسیت پوست را از هر نوع آلودگی پاک کنند.

* از تونر های بدون الکل استفاده شود. تونر هایی که حاوی عصاره چای سبز، چای سفید، بابونه و بتاگلوکان هست استفاده شود. زیرا این ترکیبات ضد التهاب بوده و پوست را تقویت می کنند.

* از مرطوب کننده های بدون عطر و آلرژی مخصوص پوست حساس استفاده کنید و در مراقبت روتین روزانه استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است. افراد دارای پوست حساس بهتر است از ضد آفتاب های حاوی زینگ اکساید استفاده کنند نه از نوع شیمیایی ضد آفتاب ها. در باره نوع شیمیایی ضد آفتاب ها در مقاله ای با عنوان انواع ضد آفتاب در آرمی مگ بصورت مفصل صحبت کرده ایم.

– در پایان روز نیز بهتر است که با همان شوینده ای که پوست را میشویید پوست شستشو داده شود و تونر مناسب پوست حساس استفاده شود. همچنین بهتر است که از کرم دور چشم که حالت آبرسانی داشته باشد استفاده شود.

* در انتهای کار نیز از یک مرطوب کننده و کرم شب بدون بو و بدون آلرژی استفاده شود.

 

سخن آخر

در این مقاله با انواع پوست ها و اینکه مراقبت روتین و روزانه هر یک که به چه صورت است آشنا شدیم و دانستیم که شستشو و و استفاده از محصولات مناسب آبرسان و استفاده از ماسک مناسب و ضد آفتاب مناسب هر پوست اصول کلی مراقبت روزانه از هر پوستی است. حال شما با توجه به تجربیاتتان به ما بگویید که چه نوع پوستی دارید و از چه محصولاتی استفاده می کنید؟

مطالب پر بازدید سایت:

تفاوت ماسک مو و سرم مو🤔

فرق پرایمر و کانسیلر در چیست؟🤔 (+کاربرد، مزایا و معایب)

 

سولفات چیست و با پوست و مو چه میکند؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *