عطر و ادکلن

فرق بین پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و اوفرش🧐

فرق بین پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و اوفرش-آرمیدخت

مقدمه:

اگر برای خرید یک عطر وارد مغازه عطر فروشی شوید، با اصطلاحاتی مواجه می شوید که ریشه فرانسوی داشته و برای کسی که تا به حال با این اصطلاحات آشنا نیست گیج کننده می باشد.

برای خرید یک عطر خوب، با رایحه مناسب و ماندگاری بالا این اسامی هر کدام معنی خاصی دارند که باید با آنها آشنا شویم. ماده اصلی عطرها را یک اسانس که نوعی روغن طبیعی معطر بسیار غلیظ می باشد، که هیچ گاه به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرد تشکیل میدهد. بنابر این باید با یک رقیق کننده رایحه تند آن اصلاح شود. این رقیق کننده معمولا الکل و آب می باشند. حال ترکیب این روغن و حلال آن است که باعث به وجود آمدن رایحه خوش و این نام ها و تفاوت بین آنها است.

خرید عطر و ادکلن از آرمیدخت

در حالت کلی انواع عطر ها موجود در بازار با توجه به غلظت، سنگین یا سبک بودن یا به عبارتی رقیق یا قوی بودن به 5 نوع دسته بندی تقسیم می شوند:

– پرفیوم یا Perfume

– ادو پرفیوم یا Eau de Parfum

– ادو تویلت یا Eau de Toilette

– ادو کلن یا Eau de Cologne

– او فرش یا Eau Fraiche

در این مقاله سعی داریم شما را با این اصطلاحات آشنا کنیم تا به راحتی محصول مناسب خودتان را انتخاب کنید.

فرق بین پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و اوفرش-آرمیدخت

پرفیوم Parfum یا عطر چیست؟

پرفیوم ها بالاترین غلظت از مواد روغنی معطر مابین بیست الی سی درصد را دارا می باشند. اگر چه برخی از شرکت های مطرح عطر سازی، غلظت این محصول را تا چهل درصد بالا میبرند. به دلیل داشتن این میزان غلظت و رایحه خوب و ماندگاری 24 الی 48 ساعته، اکثر افراد فکر می کنند که این نوع از عطر ها صد درصد خالص می باشند. این در حالی است که روغن های معطر داخل این عطرها به تنهایی بوی خوبی ندارند و در ترکیب با سایر مواد رقیق کننده مثل آب و الکل دارای رایحه جذابی می شوند. لازم به ذکر است که پرفیوم ها به دلیل داشتن غلظت بالایی از اسانس طبیعی گران ترین نوع عطر هستند. از ویژگی بارز عطر ها می توان به این نکته اشاره کرد که به دلیل غلظت زیاد روغن های معطر در آن کمی حالت روغنی دارند.

پرفیوم ها به دلیل گران بودن و روغنی بودن هیچ گاه به صورت اسپری مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکه اکثرا در ظروف درب دار به فروش می رسند.

هنگامی که از یک عطر استفاده می کنید و در طی یک الی دو شبانه روز از بوی خوش آن لذت می برید، متوجه ماندگاری بالا به همراه رایحه پایدار آن می شوید باید بدانید که بیشترین ماده اصلی آن را روغن های معطر تشکیل داده است که باعث این ماندگاری بالا در پرفیوم ها میباشد.

ادوپرفیوم Eau de Perfume چیست؟

این نوع از عطر ها غلظت کمتری نسبت به پرفیوم ها دارند، یعنی غلظتی در حدود 15 الی 20 درصدی از مواد روغنی معطر.  این عامل در ادوپرفیوم ها باعث ماندگاری کمتری نسبت به عطر ها در حدود 5 الی 6 ساعت شده است. البته لازم به ذکر است که بوی آن ها با غلظت خیلی کم تا پایان روز ممکن است احساس شود. به دلیل داشتن غلظت کم ماده روغنی و اصلی در ادو پرفیوم ها قیمت کمتری نیز نسبت به پرفیوم ها دارند.

در ادوپرفیوم ها نیز از همان اسانس پرفیوم ها استفاده می شود ولی با غلظت کمتر و حجم بیشتر تشکیل دهنده آن ها، آب یا الکل است. این باعث سبک تر شدن عطر، قیمت کمتر آن نسبت به پرفیوم ها شده است. همین امر موجب شده است که استقبال از ادو پرفیوم ها نسبت به پرفیوم ها بیشتر شود. ادو پرفیوم ها به صورت اسپری در بازار عرضه می شوند. به دلیل کیفیت مناسب و قیمت پایین تر نسبت به عطر یا پرفیوم و همچنین میل بیشتر تولید کنندگان به تولید این محصول، تمایل خریداران به خرید این نوع از عطر ها بیشتر از پرفیوم ها شده است.

در هنگام تولید انواع عطردر شرکت ها، یک تستر نیز تولید می شود که در جعبه چندتایی ادوپرفیوم ها در اختیار فروشنده ها قرار می گیرد. آن ها نیز تستر ها را برای تست اولیه در اختیار مشتری قرار می دهند که گاهی (و نه همیشه)، عطر آن قوی تر از خود ادو پرفیوم خریداری شده است. دلیل این امر نیز جذب کردن مشتری توسط بعضی از شرکت ها میباشد. علامت اختصاری و تجاری ادوپرفیوم “EDP” می باشد.

خرید ادوپرفیوم زنانه از آرمیدخت / خرید ادوپرفیوم مردانه از آرمیدخت

ادوتویلت Eau de Toilette چیست؟

این نوع عطر نیز مانند پرفیوم و ادوپرفیوم از مخلوط روغن معطر خالص و ماده حلال تشکیل شده است. البته ادو تویلت در غلظت بسیار کم دارای روغن های معطر می باشد. غلظت روغن خالص موجود در ادوتویلت بین، 5 الی 15 درصد می باشد و بیشتر آن را آب یا الکل تشکیل می دهد. این نوع از عطرها به سه رایحه گرم و سرد و معتدل در بازار موجود هستند که رایحه گرم آن ماندگاری در حد ادوپرفیوم را دارا می باشد. این نوع عطر دارای رایحه بسیار سبک و ملایم می باشد که در حدود 4 الی 5 ساعت ماندگاری دارد و در طی روز باید چندین بار تجدید شود.

ادوتویلت ها به معنای واقعی به عنوان فرم رقیق و سبک عطر ترجمه می شوند. همچنین به عنوان آب معطر نیز نامیده می شوند و مقدار زیادی الکل دارند به همین دلیل بسیار فرار می باشند. در عطر های مدرن، اصطلاح ادوتویلت به طور کلی برای توصیف غلظت عطر استفاده می شود، زیرا عطر و طعم ضعیف تر نسبت به ادوپرفیوم و قوی تر نسبت به ادکلن دارند.

بعضی کارشناسان بر این باورند که ادوتویلت ها برای روز و ادوپرفیوم ها که ماندگاری بیشتری دارند برای شب تولید شده اند. نکته جالبی که در بعضی از ادوتویلت ها به چشم می خورد این است، هنگامی که به نظر می رسد بوی آن به طور کامل از بین رفته است در تماس با آب، دوباره به مشام می رسند به همین دلیل پیشنهاد می شود اگر از ادوتویلت بر روی لباس استفاده می کنید بهتر است از رایحه های مشابه و نزدیک به هم استفاده کنید تا از تداخل بوی آن ها با هم اذیت نشوید. علامت اختصاری و تجاری ادوتویلت EDT می باشد.

خرید ادوتویلت مردانه از آرمیدخت

ادو کلن  Eau de Cologneچیست؟

ادو کلن ها یا به طور معمول ادکلن ها نیز نوع رقیق شده ی ادوتویلت ها هستند که میزان 2 الی 4 درصد از این نوع عطر ها را روغن های معطر تشکیل داده است. در ادو کلن ها از روغن های معطر به میزان بسیار بسیار کم استفاده شده و به جای آن از اسانس و روغن میوه هایی مثل لیمو، ترنج، پرتقال و نرولی استفاده شده است. همچنین ممکن است روغن های خالص اسطوخودوس و رزماری نیز در آن استفاده شده باشد. میزان الکل این نوع از عطر ها بسیار بالاست به همین دلیل رایحه آن ها بیشتر از 2 ساعت دوام نخواهد داشت. به طور کلی هفتاد الی نود درصد ادکلن را الکل تشکیل داده است. معمولا به تمام عطر هایی که 2 الی 7 درصد شان را روغن های معطر تشکیل دهد در دسته ادکلن ها قرار می دهند.

از آن جایی که بیشتر عطر های مردانه به صورت ادکلن می باشد، این باور غلط بین مردم رایج شده است که ادو کلن عطر مردانه و ادو پرفیوم زنانه می باشند. همانطور که گفته شد این باور غلط است و ادکلن ها هم مردانه و هم زنانه هستند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که کلمه کلن به همان شهر معروف کلن آلمان اشاره دارد. چرا که این محصول در این شهر برای اولین بار و در سال 1709 تولید شد.به همین دلیل نام ادکلن که اسمی با ریشه فرانسوی است بر روی آن گذاشته شد.شاید برای شما جای سوال باشد که چرا با وجود ساخته شدن برای اولین بار در کشور آلمان، چرا نام فرانسوی بر روی این دسته از محصولات معطر گذاشتند. خب باید گفت نام فرانسوی آن به دلیل وجود ریشه عطر که شهر فرانسه است بر روی آن گذاشته شد.

ادکلن ها در دسته سبک ترین و رقیق ترین نوع عطر ها قرار دارند و جزو عطر های گران طبقه بندی نمی شوند. به علت ارزان بودن و تنوع زیاد در رایحه هایشان طرفداران بیشتری در بین جوانان دارد. علامت اختصاری و تجاری ادو کلن EDC می باشد.

او فرش Eau Fraiche چیست؟

اوفرش ها از ترکیب اسانس و آب تشکیل شده اند که در حد 1 الی 3 در صد در آن ها از روغن های معطر استفاده شده است. تفاوت او فرش ها با ادکلن ها در این است که در ترکیب اوفرش ها از الکل استفاده نشده است و رقیق کننده ی آن ها آب است. بر خلاف ادکلن ها که میزان الکل آن به عنوان رقیق کننده در حد بالایی میباشد. این نوع از عطرها برای افراد با پوست حساس مورد استفاده قرار می گیرد. افترشیو، که آقایان بعد اصلاح صورت از آن استفاده می کنند از نوع او فرش هاست. از اوفرش ها بیشتر برای تمیز و خوشبو نگه داشتن و به اصطلاح ترو تازه نگه داشتن پوست استفاده می شود.

نکاتی که هنگام خرید و نگه داری عطر باید رعایت شود

باید برای خرید عطر طبع تان و فصل را نیز در نظر بگیرید. معمولا در فصول سرد از عطر هایی با بوی گرم و در فصول تابستان و بهار باید از عطر هایی با بوی سرد و معتدل استفاده کنید. در غیر این صورت باعث حس خوبی در شما و اطرافیانتان نمی شود.

هنگام امتحان کردن عطر برای خرید آن را بر روی پوست یا لباس خود اسپری کنید و مدتی صبر کنید و سپس آن را استشمام کنید تا بوی اصلی آن را حس کنید.

هنگام خرید عطر باید به رقیق و غلیظ بودن آن توجه کنید زیرا عطر های رقیق اکثرا از ماندگاری کمتری برخوردار می باشند و گاها عطر های غلیظ نیز دارای بوهای تند و آزار دهنده خواهند بود.عطر های غلیظ اکثرا قوی می باشند و این باعث آزارتان می شود.

در هنگام خرید عطر توجه داشته باشید که ابتدا خودتان بوی آن را بپسندید و با سلیقه خود عطر را بخرید چون در غیر اینصورت بعد از مدتی قادر به استفاده از آن نخواهید بود.

سعی کنید از زدن عطر به  گردن خود هنگام بیرون رفتن خودداری کنید زیرا گردن به بینی نزدیک بوده و این کار باعث می شود تا بعد از چند دقیقه مشامتان از بوی عطر پر شده و احساس کنید تا عطرتان بوی خود را از دست داده است و شروع به تمدید آن کنید که باعث غلظت زیاد بوی عطر برای اطرافیان شده و آزار دهنده خواهد بود.

نکته دیگر در مورد ماندگاری بوی عطر نوع پوست افراد است زیرا عطر در پوست های چرب ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

در هنگام خرید عطر عجله نکنید و چندین مدل عطر را با هم نبویید زیرا این کار باعث سردرگمی شما می شود و در انتخاب شما را به اشتباهمی اندازد.

بعد از خرید عطر نوبت به نحوه نگه داری آن می رسد. در نگه داری باید توجه کنید که عطر را در جای گرم و مرطوب قرار ندهید زیرا باعث می شود ماندگاری آن کمتر شود. در زیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا باعث تغییر در مولکول های آن می شود که روی رایحه آن تاثیر منفی می گذارد.

 برای اینکه عطر روی پوست شما بوی خوب و ماندگاری بیشتری داشته باشد باید به نکات زیر توجه کنید:

– قبل از زدن عطر پوست خود را مرطوب کنید.

– به نقاط گرم و نبض دار بدن اسپری کنید, مثل گردن, آرنج, پشت زانو,مچ دست

– هرگز قسمتی را که عطر زده اید مالش ندهید زیرا این کار باعث می شود که بوی موادی شیمیایی که باعث نگه داری بوی عطر روی پوست می شوند بیشتر شده و این خود باعث خراب شدن ساختار عطر می شود که رایحه آن را خراب می کند.

بهتر است عطری که در شب استفاده می کنید با عطری که در روز استفاده می کنید متفاوت باشد.-

– هنگام اسپری کردن عطر آن را با فاصله 10 سانتی از پوست خود قرار دهید.

– عطر های روغنی را به پشت آویز گوشتان بزنید. ذره ای از عطر را پشت گوش هایتان بمالید و اجازه دهید تا خوب جذب شود.

-افرادی هستند که فقط از یک نوع عطر استفاده می کنند و این کار باعث می شود تا به مرور زمان بوی عطر برای شان جذابیتش را از دست بدهد. به همین دلیل کلا توصیه می شود تا از انواع عطر ها با رایحه های گرم و سرد به طور متناوب و در فصل مناسب استفاده کنند تا از همه رایحه های عطر لذت ببرند.

سخن آخر

در این مقاله با انواع عطر ها پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادکلن و اوفرش ها آشنا شدیم و خواندیم که این اسامی در واقع میزان مواد طبیعی و غلظت روغن های معطر داخل عطر را مشخص می کند. در آخر لازم است بدانید که میزان پخش رایحه عطرها از آخر به اول یعنی اول ادکلن بعد ادوتویلت و بعد ادوپرفیوم و در آخر پرفیوم می باشد. در حالی که میزان ماندگاری عطرها برعکس این حالت است. با مطالعه این مقاله متوجه انواع عطر های موجود در بازار شدید. حال از شما می خواهیم تا به ما از تجربیات خود در انتخاب انواع عطرها بگویید و اینکه شما کدام نوع را استفاده می کنید و چرا؟

بخوانید:

تفاوت ماسک مو و سرم مو🤔

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *